SonTakip

Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek!

Araştırmacılar, yorgunluk ve uykusuzdan kaynaklı kazaları önlemek için yeni bir sistem geliştirdi. Böylelikle akıllı telefonlar uyku durumunuzu kontrol edip, alarm verebilecek.

Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek!

Sürücülerin yorgun bir şekilde yola çıkmaları ve sürüş esnasında uyuya kalmaları trafik kazalarının oluşumundaki en önemli etkenlerden biri. Hong Kong Baptist Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı telefon ile sürünün uyku durumunu kontrol eden bir sistem geliştirdi.

Sürücünün yüzünü izleyecek

Araç içine monte edilen sistemde, ön kamera ile sürüş sırasında sürücülerin yüzleri izlenebiliyor. Özel bir yazılım ile sürücülerin göz kapaklarındaki kısıklık, baş konumundaki değişiklik gibi farklı parametreleri yorumlayarak sesli bir alarm veriliyor. Bu alarm, sürücünün sesli veya fiziksel komut ile devre dışı bırakana kadar devam ediyor.

Sistem, telefonun kendisinden başka çevresel bir donanım gerektirmiyor. Kullanımı oldukça kolay olan sistem, farklı araçlar arasında aktarılabiliyor. Ekip, bu sistemi bir uygulama veya telefona entegre edilmiş bir program halinde ticarileştirmek için patent başvurularını gerçekleştirdi.

Daha önce Darmouth Üniversitesi araştırmacıları CarSafe olarak bilinen benzer bir sistem geliştirmişti.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/akilli-telefonlar-suruculeri-kontrol-edecek-82737

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası