SonTakip

AirTag tanıtıldı! İşte özellikleri ve Türkiye fiyatı

Apple, Spring Loaded  adlı bahar lansmanında uzun süredir beklenen yeni aksesuarını tanıttı. Küçük bir anahtarlık tasarımına sahip olan AirTag …

AirTag tanıtıldı! İşte özellikleri ve Türkiye fiyatı

Apple, Spring Loaded  adlı bahar lansmanında uzun süredir beklenen yeni aksesuarını tanıttı. Küçük bir anahtarlık tasarımına sahip olan AirTag ilginç özelliklere sahip.

Apple AirTag özellikleri ve fiyatı

Apple Find My uygulaması ile birlikte çalışacak olan AirTag, takip etmek istediğiniz tüm eşyalara takılabilecek özelliklere sahip. Çantanıza, sürekli aradığınız anahtarınıza ya da çok daha kıymetli eşyalar için bu takip cihazı kullanılabilecek.

AirTag‘ın ortaya çıkışı iPhone 11 ile birlikte gelen U1 çipinin de gizemini ortadan kaldırdı. Ultra Geniş Bant teknolojisi (UWB) ile çalışan bu çip AirTag ile sürekli iletişim halinde olacak. Takip cihazı ayrıca pusula ve ivmeölçer gibi sensörlerle birlikte bu teknolojiyi kullanarak kesin yer tespiti özelliğine sahip.

Apple takip cihazı, nesnenin konumunu kesin olarak tespit etmek için UWB teknolojisinden yararlandı. Dilimize Ultra Geniş Bant Teknolojisi olarak geçen UWB, yer tespiti için radyo dalgaları kullanıyor.

AirTag, iPhone 11 ve iPhone 12 ile iletişim kurmayı sağlayan U1 çipi sayesinde, takip edilen nesnenin hareketi halinde uyarı verecek. Siri asistan desteği bulunan takip cihazı, Bluetooth LE desteğine de sahip. Bluetooth LE, sağlık için kullanılan bantlarda karşımıza çıkan daha az enerji harcayan bir Bluetooth teknolojisi. İç tarafta hoparlörü de bulunan cihaz bu sayede kullanıcıya sesli sinyalde verebiliyor.

Takılıp çıkarılabilen pile sahip olan cihaz, IP67 sertifikasına sahip. Böylece takip cihazı 15 cm ile 1 m arasındaki suya daldırıp çıkarmaya ve toza karşı koruma sağlıyor. Apple, şık taşıma aksesuarları ile gelen cihazı, aynı zamanda kişiselleştirilebilen kapaklarla satışa sunacak.

Apple, cihazın bataryasının ise 1 yıl dayanacağını açıkladı. Saat pili gibi bir pille çalışan takip cihazı bu anlamda da kullanıcısına ekstra masraf çıkarmayacak. Yine cihazın pili bitmeye yaklaştığında telefon ya da tabletiniz size uyarıda bulunacak.

AirTag özellikleri:

Takip çipi: UWC özellikli Apple U1

Bağlantılar:  Bluetooth LE, NFC

Sensörler: İvmeölçer

Batarya: Standart batarya (1 yıllık ömür)

Ekstra özellikler: IP67 su geçirmezlik, kişiselleştirme, Siri desteği, sesli uyarı

Cihazda yer alan U1 çip ilk defa iPhone 11 modelinde karşımıza çıktı. Bu çip sayesinde AirTag tam konum belirleme özelliği yalnızca iPhone 11 ve 12 serisi ile birlikte çalışacak. Bu takip cihazı kullanmak için öncelikle iOS 14.5 sürümüne ihtiyacınız var. Apple tam konum özelliğini her modele sunamasa da, bir çok eski modele takip cihazının desteğini veriyor.

Apple AirTag için en azından ilk seri iPhone SE ya da iPhone 6S‘e sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında takip cihazı, iPod Touch (7.Nesil), iPad OS 14.5 sürümü ve üstüne sahip iPad Pro; iPad ( 5. nesil ve üstü), iPad Air 2 ya da daha yeni bir iPad Air modeli.; yine iPad mini 4 veya daha yeni bir iPad mini modeliyle kullanılabiliyor.

 AirTag için Türkiye fiyatı da belli oldu

Apple lansmanında açıklanan AirTag fiyatı ise 29 dolar oldu. Bu yeni Apple Cuma günü itibariyle satışa çıkacak. Apple, AirTag dörtlü paket fiyatı ise 99 dolar oldu. Apple Store Türkiye‘de, AirTag Türkiye fiyatı da açıkladı.

Buna göre tekli paket 299 TL, 4’lü Paket ise 999 TL fiyata sahip. Takip cihazı aynı zamanda pahalı anahtarlık aksesuarlarına sahip. Ayrıca satılan anahtarlıklar dışında cihazın taşınmasını ya da anahtarlığa bağlanmasını sağlayacak bir kulpu ise yok.

AirTag Loop anahtarlık 329 TL fiyatına sahip ve beyaz, sarı, kırmızı ve lacivert renklerine sahip. Aynı anahtarlık modelinin deri versiyonu ise 449 TL fiyatında. Bu modelin renkleri kahverengi ve kırmızı.

Hermes anahtarlık, deriden üretilmiş ve çok daha şık bir görünüme sahip. Lüks anahtarlığın fiyatı 3 bin 499 TL gibi uçuk bir seviyede. Yine Hermes bavul etiketi ise 4 bin 499 TL fiyata sahip. Çanta aksesuarı ise 2 bin 999 TL fiyatında. Apple, Hermes anahtarlık ve çanta aksesuarı lacivert, turuncu ve kahverengi olarak üretti. Hermes bavul etiketi ise sadece kahverengi renk seçeneğine sahip.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası