SonTakip

ABD’de üst düzey oyun bilgisayarları yasaklandı! İşte nedeni

Oyun sektörünün son yıllardaki gelişimi ile birlikte bu alanda kullanılan sistemlere de ciddi bir ihtiyaç doğdu. Ülkemiz de dahil olmak üzere …

ABD’de üst düzey oyun bilgisayarları yasaklandı! İşte nedeni

Oyun sektörünün son yıllardaki gelişimi ile birlikte bu alanda kullanılan sistemlere de ciddi bir ihtiyaç doğdu. Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada kullanılan oyun odaklı sistemler, barındırdıkları güçlü bileşenler sayesinde üst düzey oyunları rahat bir şekilde oynanmasına olanak sağlıyor.

Ancak aynı durum ABD’de yaşayan oyuncular için geçerli değil. Artık ülkede bazı kriterleri karşılamayan oyun bilgisayarlarının satışı yapılmayacak. Hatta öyle ki son günlerde bu sistemleri satın almak için E-ticaret veya resmi satıcı sitelerine giren kişiler ”Bu ürün sipariş verilemez” ibaresi ile karşılaşmaya başladı.

6 eyaleti kapsıyor!

Ülkede ciddi tepki gören bu kararın nedeni aslında 1 Temmuz’da yürürlüğe giren ve altı eyalet tarafından kabul edilen yeni enerji verimliliği yasası. Bu yasa kapsamında oyun bilgisayarları Kaliforniya, Colorado, Hawaii, Oregon, Vermont ve Washington eyaletlerinde bir yılda çekebilecekleri güç miktarlarına göre sınıflandırılacak. Bu koşullara uymayan üst seviye oyun bilgisayarlarının siparişi kesinlikle yapılmayacak veya mevcut sipariş varsa iptal edilecek.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2016 yılı baz alındığında sadece Kalifornia‘da kullanılan oyun sistemlerinin 4,1 terawatt saat enerji tükettiğini ve bunun yaklaşık 700 milyon dolarlık bir elektrik faturasına denk geldiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra enerji tüketiminin yüzde 66’lık kısmında oyun odaklı bilgisayarların, yüzde 34’lük kısmında da oyun konsollarının yer aldığı ifade ediliyor. Ancak şu an için oyun konsollarının bu yasadan muaf olduğunu belirtelim.

Bu yasadan en fazla etkilenen şirketlerden biri de şüphesiz Dell oldu. ABD merkezli şirket, bu eyaletlerde yapılan sekiz üst düzey Alienware oyun bilgisayarlarının yedisinin satıştan kaldırıldığını açıkladı. Ancak bu yasanın sadece hazır sistemleri kapsadığını, bu nedenle bilgisayar toplamanın önünde herhangi bir engel bulunmadığını da ifade edebiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası