SonTakip

427 Milyon Parola Açığa Çıktı!

MySpace, milyonlarca parola ve elektronik posta adresini çaldırttı. Peki bu talihsizlik mi yoksa yeteri kadar önlem alınmamasından mı kaynaklandı?

427 Milyon Parola Açığa Çıktı!

MySpace, zamanın ünlü sosyal medya platformu. Hatta Facebook’un bile temeli diyebiliriz. Şimdilerde sadece müzik endüstrisi için kullanılan MySpace, 427 milyon parolayı çaldırmasıyla gündemde.

Güvenliğe önem verilmemiş

Çalınan veriler içerisinde 427 milyondan fazla parola, 360 milyon civarında da e-posta adresi bulunuyor. Bu parolanın SHA-1 algoritması ile şifrelendiği belirtiliyor. Bu ne demek diye soracak olanlara bunun güvensiz ve daha önce çok kez açığa çıkmış bir parola şifrelemesi olduğunu söyleyelim.

Kullanıcılar da hatalı

Neowin’in haberine göre MySpace, parolaları koruma konusunda çok da temiz bir iş çıkarmamış. Bunun yanında kullanıcılar da suçlu bulunuyor, zira parolaların çoğu alfanümerik değil ya da çok basit, herkesin tahmin edebileceği şifreler kullanılmış.

Basit parolalar

Çok yaygın kullanılan parolalardan birkaçını örnek verecek olursak, “homelesspa” 855.478 kişi tarafından, “password1” gibi çok basit bir şifre 585.503 hesapta, daha da basit bir şifre olan “abc123” ise tam 569.825 kişi tarafından kullanılmış.

Veriler yeni değil

Verilerin yeni olmadığı varsayılıyor. Daha önce açığa çıkan bu bilgilerin medyaya sızmaması ve MySpace’in denetlememesi sonucunda veriler şu anda 2800 dolardan satışta. Deep web’in en sevdiği ödeme yöntemi olan Bitcoin değerinde satılıyor.

Eğer bilgilerinizin çalınıp çalınmadığından şüpheliyseniz, LeakedSource sitesinden sorgulayabilirsiniz.

 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/427-milyon-parola-aciga-cikti-71935

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası