SonTakip

3D baskılı “cilt” robotlara dokunma hissi verecek!

Görebilen, duyabilen, konuşabilen ve duyabilen robotları görmek artık şaşırtıcı değil. Ancak yeni bir 3D baskı yöntemi ile robotların artık dokunma hissi de olacak!

3D baskılı “cilt” robotlara dokunma hissi verecek!

Robotlar, tıpkı bizler gibi konuşabilir, hareket edebilir, hatta programlanarak düşünebilirler. Ancak şimdiye kadar bizlerde olduğu gibi dokunma hissi özelliğine sahip olamadılar. Minnesota Üniversitesi’nde mühendislerden oluşan bir ekip, 3D baskılı gerilebilir cilt geliştirdi. Yeni yapı, sinir sistemimize benzer elektronik sensörler ile gömülü.

Benzersiz 3D baskı

Araştırmacılar, robotik cilt için benzersiz bir yazıcı geliştirdiler. Yazıcıda her birinde kendi ayrı mürekkebi bulunan dört adet püskürtücü uç bulunuyor. Bu mürekkepler elektrot kısımlarına katlanır. Üst ve alt elektrotların iletken bir mürekkebi bulunuyor. Bu mürekkep katmanları oda sıcaklığında ayarlanabilir. Bobin şeklindeki basınç sensörü ve ilave bir katman ciltteki en dış kısmı oluşturur. İmalatın son aşamasında bu dış katman yıkanır.

Daha hassas işlemlerde kullanılabilir

Sıcak ve sert olan sıvı plastik, 3D baskılı sensörler ile hisseden robotlar için mükemmel uyumluluktadır. Dokunma hissi olan robotlar, cerrahi işlemlerde doktorların kameralara olan ihtiyacını azaltabilir. Ayrıca hassas müdahale gerektiren işlemlerde kullanılarak, robotların çevreleriyle etkileşim kurabilmelerini sağlar.

Bu gelişmeyle ile birlikte robotlar artık beş duyu organımızın da işlevini gerçekleştirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/3d-baskili-cilt-robotlara-dokunma-hissi-verecek-82093

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası