SonTakip

2020, önceki yıllardan daha kısa sürdü

Dünya genelinde ardı arkası kesilmeyen sorunlarla geçirdiğimiz 2020 yılı, önceki yıllardan daha kısa sürdü. Dünya, on yıllardır olduğundan daha …

2020, önceki yıllardan daha kısa sürdü

Dünya genelinde ardı arkası kesilmeyen sorunlarla geçirdiğimiz 2020 yılı, önceki yıllardan daha kısa sürdü. Dünya, on yıllardır olduğundan daha hızlı dönmeye başladı.

Dünya, ekseni etrafında 1.5 milisaniye daha hızlı döndü

2020 yılında 1960‘tan bu yana yaşanan en hızlı 28 gün gerçekleşti. Bu durum şimdiye kadar belgenen en kısa günün yaşanmasına sebep oldu. 1.5 milisaniye daha hızlı dönen dünya, bir önceki en kısa gün olan 5 Temmuz 2005’in de rekorunu kırdı.

Bilim insanları, gezegenin erimiş çekirdeğinin, okyanusların ve atmosferin aktivitesi yüzünden dünya günlerinin ortalamadan biraz daha uzun veya daha kısa sürdüğünü anormal olarak karşılamıyor. Ancak, TimeAndDate.com‘a göre 2020’de çok sayıda hızlı gerçekleşen gün, dünyanın dönüşünün genel olarak hızladığına bir işaret olabilir.

Dünyanın dönüş hızını izleyen bilim adamları, 2021‘in daha da kısa olacağını tahmin ediyor. Ortalama bir günün 0,05 milisaniye kısalacağını düşünen bilim insanları, standart bir günün 1,5 milisaniye daha kısa süreceğine işaret ediyor. Bu veriler ışığında da toplam bir yılda daha kısa geçecek günlerin toplamının yaklaşık olarak 19 milisaniye açık vermesini bekliyor.

Ek olarak, Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan fizikçi Peter Whibberley, konu ile ilgili The Telegraph’a verdiği demeçte, “Dünya şu anda son 50 yılda gerçekleşen herhangi bir zamandan daha hızlı dönüyor” ifadesinde bulundu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası