SonTakip

12. nesil Intel Alder Lake işlemci görüntülendi

AMD’nin Ryzen serisi işlemciler ile pazarda yer edinmesi ile birlikte, Intel’de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Amerikalı silikon devinin 8 …

12. nesil Intel Alder Lake işlemci görüntülendi

AMD’nin Ryzen serisi işlemciler ile pazarda yer edinmesi ile birlikte, Intel’de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Amerikalı silikon devinin 8. nesilden itibaren yaptığı geliştirmeler, daha önce Intel’den alışık olduğumuz hızın çok üzerindeydi. Ancak bunlar yeterli olmamış ki Intel, iki nesil sonraki işlemciler için hazırlıklarına çoktan başlamış. Gelen sızıntılar doğrultusunda, 12. nesil Intel Alder Lake işlemci canlı olarak görüntülendi.

Daha önce, Intel Alder Lake işlemcilerin hangi özelliklere sahip olacağıyla ilgili sızıntıları sizlerle paylaşmıştık.

12. nesil Intel Alder Lake işlemci canlı canlı görüntülendi

2021’in ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan Intel Alder Lake işlemciler, 10nm SuperFin mimarisine dayanacak. 12. nesil işlemciler ile birlikte Intel, ilk defa masaüstü tarafında 14 nm litografinin altına düşecek. Bu konuda geride kalan Intel, süreci hızlandırmak için 2021’de masaüstü işlemci bölümü için iki farklı sürüm piyasaya sürecek. 11. nesil olan Rocket Lake masaüstü işlemci ailesi, 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek.

En büyük değişimi Alder Lake ile yapacak olan Intel, Rocket Lake ailesini geçiş sürümü olarak kullanmak istiyor olabilir. Rocket Lake ile birlikte PCIe 4.0 sürümüne geçilirken, Alder Lake işlemcilerde PCIe 5.0 teknolojisi kullanılacak. Videocardz‘ın özel haberi doğrultusunda, 12. nesil Intel Alder Lake masaüstü işlemci ilk defa canlı olarak görüntülendi. Mevcut Comet Lake işlemciler ile karşılaştırıldığında, Alder Lake işlemciler yaklaşık yüzde 20 uzamış.

Aynı yıl içerisinde iki farklı işlemci serisinin gelmesinden dolayı, Rocket Lake ailesinin ölü doğması bekleniyor. Alder Lake ile birlikte, LGA 1200 soketinden LGA 1700 soketine geçilecek. Bu sebeple birçok insan, 2021’in ikinci yarısını bekleyip doğrudan Alder Lake işlemci satın almak isteyecektir. Ek olarak Intel, LGA 1700 ile birlikte uzun yıllardır devam ettirdiği soket politikasını değiştirmek ve soket ömrünü üç yıla çıkarmak istiyor.

Alder Lake ile birlikte gelecek özellikler arasında, DDR5 RAM ve PCIe 5.0 gibi yeni özellikler bulunuyor. Bununla birlikte 16 (8+8) çekirdekli bir işlemci ile gelecek olan Intel, hibrid bir tasarım kullanacak. 16 çekirdeğin sekizi güç tasarrufu, kalan sekizi de performans odaklı olacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası