Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ultra kapasitörler ile saniyeler içerisinde şarj mümkün!

  • 13 Haziran 2018
  • 43 kez görüntülendi.
Ultra kapasitörler ile saniyeler içerisinde şarj mümkün!

Bilim insanları, elektrikli araçların menzilini önemli ölçüde artırabilecek karbon nanotüp ultra kapasitörler geliştirdi. Menzil ve verimlilik artışı ile ultra kapasitörler, birçok alanda kullanılabilecek kapasiteye sahip.

Karbon nanotüp ultra kapasitörler

Nawa Technologies araştırmaları, lityum iyon piller gibi yüksek kapasiteye sahip ve ekstra hızlı şarj imkanı sunan ultra kapasitörler geliştirdi. Bu ultra kapasitörler, benzersiz verimlilik özelliğinin yanı sıra ağırlıktan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Yeni tip kapasitörlerin, sıradan pillerle karşılaştırıldığında 1000 kata kadar daha hızlı şarj imkanı sunduğu belirtiliyor.

iOS 12 batarya performansı ile şov yapacak!

WWDC ’18’de tanıtılan iOS 12 ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. İşletim sistemiyle ilgili en çok merak edilen bir konu daha cevap buldu. iOS 12 batarya performansı nasıl?

Kimyasal tepkime gerçekleşmediği için sadece proton ve elektronların fiziksel olarak ayrılması, pilin ısınmasına veya şişmesine neden olmuyor. Ayrıca 1 milyona kadar olağanüstü bir şarj döngüsü sağlıyor.

Sadece karbon ve alüminyum kullanılan kapasitörler, doğal ve sürdürülebilir kaynakların kullanılması ile önemli avantajlar sunuyor. Kapasitörün gerek malzeme sağlamlığı, gerek şarj avantajları ile bir elektrikli aracın bataryasının sadece saniyeler içerisinde dolması mümkün hale geliyor.

Nawa Technologies yöneticisi Grape, rejeneratif frenleme sistemlerinde enerjinin yüzde 80 gibi çok büyük bir kısmının ısı olarak kaybedildiğini, yüzde 20’lik kısmının bataryalarda kullanılabildiğini belitti. Ancak ultra kapasitörlerin, benzersiz şarj özelliği sayesinde rejeneratif frenlemede yüzde 90 oranında enerji dönüşümünün mümkün olduğunu söyledi.

Yeni nesil piller, nakliye alanında da önemli bir verimlilik sunacak. Örneğin; elektrikli kamyonlar daha uzun menzile sahip olabilecek. Yokuş aşağı inerken yapılan frenlerde, enerji yüzde 90 oranında dönüştürülerek, menzil artırılabilecek.

Şu anda prototip çalışmalara yoğunlaşan Nawa, 2019’un ikinci yarısında Marsilya yakınlarında tam ölçekli bir üretim hattını açmayı planlıyor.

https://shiftdelete.net/ultra-kapasitorler-ile-saniyeler-icerisinde-sarj-mumkun

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik