Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Uçabilen örümcek keşfedildi!

  • 24 Haziran 2018
  • 118 kez görüntülendi.
Uçabilen örümcek keşfedildi!

Uçabilen örümcek türü, örümceklerin sandığımızdan çok daha fazla yeteneğe sahip olduğunu gösteriyor. Uçabilen örümcek, meteorolojik hava tahminleri yapabiliyor.

Uçabilen örümcek: Yengeç örümceği

Berlin Teknik Üniversitesi’nden Moonsung Cho ve meslektaşları, yengeç örümcekleri üzerinde çalıştılar. Araştırma ekibi, ilginç bir şekilde bu örümceklerin uçabildiklerini gözlemlediler. Bir kuş gibi kanatları olmayan bu örümcek türü, ipliklerini kullanma yeteneği sayesinde uçabiliyor.

Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor!

Afrika’nın tropik ikliminin simgesi haline gelen baobab ağaçları ölüyor. Araştırmacılar, çok dayanıklı olan bu ağaçların ölümünün gelecek için endişe verici olduğunu söylüyor.

Örümcekler, iplik örme yetenekleri ile rüzgar tahminlerini birbirine entegre edebiliyorlar. Spinneret adı verilen organlardan balon ipliklerini çıkarmadan önce ön ayaklarını havaya kaldıran bu örümcekler, rüzgar hızını da tahmin ederek havada yükselebiliyorlar. Sıcak hava akımı ve hafif rüzgarın olduğu uygun koşullarda örümcekler, bir kuş gibi uçabiliyorlar.

Taramalı elektron mikroskobu ile örümceğin ördüğü iplikler incelendiğinde ise 400-700 nanometre arasında değiştiği ve görünür ışığın dalga boyundan çok daha ince olduğu görüldü. 4,5 metreye kadar yükselebilen bu örümcekler, koşulların uygun olması durumunda bu şekilde sorunsuz ilerleyebiliyorlar.

25 miligram ağırlığındaki bu örümcekler, uçma yetenekleri sayesinde besleme, eşleşme ve barınma ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılıyorlar. Üstelik örümceklerin meteorolojik koşulları değerlendiriyor olması, onların farklı yeteneklere de sahip olabileceğini gösteriyor.

https://shiftdelete.net/ucabilen-orumcek-kesfedildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri