Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Terör Olayları Önceden Önlenecek!

Bilim insanları, gerçekleşmesi olası terör olayları önceden tespit ederek önlemeye yönelik bir algoritma yapımında bulundular. Algoritma terör olaylarının yerine geçebilecek mi?

  • 19 Haziran 2016
  • 423 kez görüntülendi.
Terör Olayları Önceden Önlenecek!

University Of Miami’den Neil Johson başkanlığında bir ekip, son zamanlarda artan terör olaylarını önleme noktasında bir algoritma geliştirme yoluna gitti.

Ekip, son zamanlarda Avrupa bazlı olmak üzere saldırılar gerçekleştiren terör örgütlerinin Vkontakte, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden saldırılarını planladıklarını tespit etti.

Ayrıca terör örgütlerinin propaganda içerikli fotoğraf, video, yazılarını sosyal medya platformları üzerinden yaydığını ifade eden University Of Miami bilim insanları, bu yöndeki aktivitelerin önlenebileceğini ön gören bir algoritma geliştirdiler.

Terör olaylarını önleyebilen algoritma

University Of Miami bilim insanları tarafından geliştirilen algoritma, kendi tespit ettiği bulgulara dayanarak gerçekleşmesi olası terör olaylarını önceden tahmin edebilme amacı taşıyor.

Söz konusu algoritmanın ilk olarak IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıları odağına alacağı belirtilirken, gelecek süreçte daha küçük çaptaki terör örgütlerine de benzer bir önlem işlevi görebileceği Ubergizmo’da yer alan haberde belirtiliyor.

George Washington University’den J.M. Berger geliştirilen algoritma ile ilgili yaptığı açıklamada, henüz teori halinde olan çalışmanın pratiğe döküldüğü halde, son derece iyi sonuçlara sahne olabileceğini ifade etti.

Bu tip bir girişimin, değerli bir yaklaşım olduğunu dile getiren J.M. Berger, üzerine daha fazla düşüldüğü takdirde daha fazla çalışmaların söz konusu olacağı ve daha farklı çözümlerin meydana gelebileceğini sözlerine ekledi.

Bilim insanları tarafından geliştirilen algoritmanın mevcut terör örgütlerinin saldırılarını önleme noktasında herhangi bir etkileri olup olmayacağını zaman gösterecek.

Şu anki aşamada bizim söylebileceğimiz tek şey ise, bu tip girişimlerin zarardan çok yarar sağlayacağı yönünde olsa gerek.

 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/teror-olaylari-onceden-onlenecek-72577

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik