Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sony, Microsoft ve Nintendo’nun başı soruşturma ile dertte

  • 09 Nisan 2019
  • 78 kez görüntülendi.
Sony, Microsoft ve Nintendo’nun başı soruşturma ile dertte

Sony, Microsoft ve Nintendo şu sıralar açılan bir soruşturma nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Çevrimiçi oyun hizmetlerinde tüketicilere yönelik sözleşmeleri incelenecek olan firmaların, adil şartlar sunup sunmadıklarına bakılacak.

İngiltere’de Rekabet ve Piyasalar Otoritesi(CMA) tarafından açılan soruşturmada şirketlerin abone sözleşmelerinde ve geri ödemelerdeki politikaları araştırılacak.

Xbox Türkiye oyun fiyatlarına zam yaptı!

Xbox Türkiye geçtiğimiz aylarda oyun fiyatlarına zam yapmış, bu kararıyla büyük tepki toplamıştı. Bu zammın ardından bugün, bir zam haberi daha geldi. Detaylar ve yeni fiyatlar haberimizde!

Sony, Microsoft ve Nintendo’nun abone sözleşmeleri incelenecek!

Ayrıca şirketlerin iptal ve iade şartları da soruşturma kapsamında incelenecek. Sony için PlayStation, Microsoft için Xbox Live ve Nintendo için de N. Switch Online’ın soruşturma kapsamında olduğu biliniyor.

CMA Genel Müdürü Andrea Coscelli, soruşturma hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Araştırmamız, en büyük oyun şirketlerinin sözleşmeleri otomatik yenileme konusunda adil olup olmadıkları ve insanların bunu kolayca iptal edip edemediklerini üzerine olacak. Eğer şirketlerin tüketici koruma yasası kapsamında insanlara adil davranmadığını tespit edersek, harekete geçmeye tamamen hazırız.”

Yüksek para cezaları gelebilir!

CMA ayrıca bahsi geçen üç şirketten konuyla ilgili olarak bilgi istedi. Şirketler olumsuz bir sonuçla karşılaşırsa, harekete geçmeye hazır olduklarını belirten CMA tarafından ciddi para cezaları ile karşılaşacak gibi duruyor. Ayrıca İngiltere’de alınacak böyle bir karar doğrultusunda, diğer ülkelerinde rekabet kurumları harekete geçebilir.

Sony ülkemizde de daha önce çok büyük cezalar almıştı. 2018 yılında Rekabet Kurumu’nun fiyatlarda oynama yaptığı yönündeki tespitleri sonucunda, firma 2 milyon TL’nin üzerinde cezaya çarptırılmıştı. İngiltere’deki konunun daha ciddi bir durum olması da verilecek cezanın yüksek olabileceğini gösteriyor.

https://shiftdelete.net/sony-microsoft-nintendo-dev-sorusturma

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri