Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirildi!

  • 31 Mart 2019
  • 84 kez görüntülendi.
Ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirildi!

Yapay zeka gün geçtikçe gelişiyor ve bu gelişim sürecinde insanlar gibi akıllı robotlar, uygulamalar ve hatta kanser tespiti yapan cihazlar karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan bilgilere göre, bilim insanları ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirdi!

NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!

NASA’nın 16 aydır testlerini sürdürdüğü Mars helikopteri, başarılı test sürecinin ardından artık kızıl gezegen Mars’a uçuş yapmak için hazır. Peki, NASA Mars helikopteri ilk uçuşunu ne zaman yapacak?

Ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirildi!

Nottingham Üniversitesi‘ndeki bir grup araştırmacı bu konu üzerine yoğunlaştı. Ve sonuçlar, bir makine öğrenim sisteminin hastalık ve ölüm riskini tahmin etme konusunda insanlara göre çok daha iyi olduğu yönünde.

Sistem, 500.000‘den fazla insanın verisini barındırıyor. Şimdiye kadar, kişilerin ölüm tarihleri ve sebepleri ile alakalı insan tahminlerine göre daha gerçekçi sonuçlar verdiği gözlemlendi.

Çalışmanın kahramanlarından biri olan Dr. Stephen Weng, “Bir kişinin makine öğrenimi ile erken ölüm riskini öngörmesi için benzersiz ve bütünsel bir yaklaşım geliştirerek bu alanda ileriye yönelik önemli bir adım attık.” dedi.

Araştırma ekibi 40 ila 69 yaş arasındaki yarım milyondan fazla insan için UK Biobank‘tan veri kullandı. Veriler 2006 ile 2016 arasında toplandı ve algoritma daha sonra grubun ölüm oranlarını tahmin etmekle görevlendirildi.

Weng, “Ulusal İstatistikler Ofisi ölüm kayıtları, İngiltere kanser kayıt defteri ve hastanelerin istatistiklerini kullanarak, elde edilen ölüm verisi tahminlerini haritalandırdık.” dedi.

Makine öğrenimi algoritmalarının ölümü tahmin etme konusunda, bir uzman doktor tarafından öne sürülen tahmin modellerinden daha doğru olduğunu, önemli ölçüde gördüklerini de vurguladı.

https://shiftdelete.net/olumu-tahmin-eden-yapay-zeka-gelistirildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri