Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!

  • 29 Mart 2019
  • 119 kez görüntülendi.
NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!

NASA’nın 16 aydır testlerini gerçekleştirdiği Mars helikopterinin nihayet uçuşa hazır hale geldiği duyuruldu. NASA’nın Mars Helikopteri Proje Yöneticisi MiMi Aung, “Bir dahaki uçuşumuzu Mars’a yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Mars’a gidecek SpaceX Starship prototipi görüntülendi

SpaceX’in Mars’a yapacağı yolculuklarında kullanmayı hedeflediği özel roketin ilk prototipi görüntülendi. İşte Mars’a gidecek olan devasa SpaceX Starship prototipi!

Mars helikopteri neler yapabilecek?

Bu helikopter, NASA’nın Mars’taki çalışmalarını daha da kolaylaştırmak üzere geliştirildi. Mars’ta araştırma sahaları keşfetmesi planan aracın bir diğer görevi ise Mars’ın gelecekteki turistleri için rota çizmesi olacak.

Oldukça küçük bir gövde yapısına sahip olan Mars helikopteri, 4 motora ev sahipliği ediyor. Piller ve güneş pilleri sayesinde güç toplayan aracın bir de dahili ısıtıcısı bulunuyor. Bu dahili ısıtıcı, helikopterin Mars’taki ısı düşüşlerine karşı koyabilmesini sağlayacak.

Mars helikopteri testleri nerede gerçekleşti?

Mars helikopterinin son testi yaklaşık 8 metre genişliğindeki bir vakum odası olan JPL’nin Uzay Simülatörü’nde gerçekleşti. Ayrıca bunun yanı sıra helikoptere Mars’taki yer çekimine benzer bir yer çekimi uygulandı. Bu yer çekimi ortamının ise dünyadaki normal yer çekim oranının 3’te 2’si olduğu belirtildi.

Helikopter, ilk uçuşunu bir aksilik çıkmadığı takdirde 2020 yılında Mars’a yapacak.

https://shiftdelete.net/nasa-mars-helikopteri-ucusa-hazir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri