Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

NASA uzay aracı Opportunity fırtınaya yenik düştü!

  • 14 Şubat 2019
  • 439 kez görüntülendi.
NASA uzay aracı Opportunity fırtınaya yenik düştü!

8 Temmuz 2003’de dünyamızdan fırlatılan NASA uzay aracı Opportunity ile bildiğiniz üzere bir süredir iletişim kurulamıyordu. Bu konuyla ilgili NASA, beklenen açıklamayı sonunda yaptı.

Yıllar sonra Çernobil’de bir ilk yaşandı!

NASA uzay aracı Opportunity fırtınaya yenik düştü!

İkizi Sprit ile beraber Mars yüzeyini keşfetmesi amacıyla 2003 yılında 90 günlük bir görev için gönderilen NASA uzay aracı Opportuniy, yaklaşık olarak 14 yıldır araştırmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir kum fırtınası sonrasında, Dünya ile olan iletişimi kesilen keşif aracından ne yazık ki kötü haber geldi.

Söz konusu keşif aracıyla iletişim kurmak için bütün yöntemleri denediklerini belirten Dr. Tanya Harrison, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla,  Opportunity ile tamamen iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

NASA yöneticisinden uzaylı açıklaması!

NASA yöneticisi bugün yapmış olduğu uzaylı açıklaması ile gündeme oturdu. Açıklamalarında uzaylıların varlığı hakkında önemli detaylar paylaşan NASA yöneticisi itiraflarıyla herkesi ürpertti!

Neler yaşanmıştı?

Haberin başında da belirtiğimiz gibi, 2003 yılında Mars yüzeyini keşfetme amacıyla gönderilen araç, görevinde yaklaşık olarak 14 yılı geride bırakmak üzereydi.

Ancak, Haziran 2018‘de yaşanılan ölümcül bir toz fırtınası ile mücadele eden Mars keşif aracı, ne yazık ki bu fırtına sonrasında güneş panellerini kaybetmişti.

NASA uzay aracı Opportunity

Kum fırtınası geçtikten sonra, her uzay aracında olduğu gibi kendini beklemeye alınan keşif aracıyla geçtiğimiz yıl Haziran ayından beri iletişim kurulamıyordu.

ABD’nin sır gibi sakladığı UFO belgeleri yayınlandı!

Amerika’nın herkesten sakladığı ve UFO belgeleri, bir soru önergesi yoluyla gün yüzüne çıkartıldı. İşte, karşınızda ABD’nin sır gibi sakladığı UFO belgeleri!

İlk olarak 1 Haziran’da başlayan bu toz fırtınası, 6 Haziran’da Opportunity’i düşük güç modundayken etkilemişti. Dalaz olarak isimlendirilen bu toz fırtınası, uzay aracının işini bir hayli zorlamıştı.

Güneş panelleri ile çalışan Opportunity, enerji üretim verimliliğinin azalması nedeniyle daha az enerji üretmeye başlamıştı. Bu nedende kendisini düşük güç moduna almak zorunda kalmıştı.

https://shiftdelete.net/nasa-uzay-araci-opportunity-firtinaya-yenik-dustu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri