Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

NASA ısı kalkanı ile Güneş’e dokunacak!

  • 07 Temmuz 2018
  • 87 kez görüntülendi.
NASA ısı kalkanı ile Güneş’e dokunacak!

NASA, 4 Ağustos tarihinde insanlık tarihi için büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor. 27 Haziran tarihinde tanıtılan NASA ısı kalkanı ile uzay araçlarının kavrulmasının önleneceği paylaşılmıştı. Son teknoloji ile uzay sondaları Güneş’e de hiç olmadığı kadar çok yaklaşılabilecek.

Roket alevler içinde kaldı!

Japonya, uzay çalışmalarında diğer ülkelere yetişebilmek için yeni bir roket fırlatma denemesi gerçekleştirdi. Ancak roket fırlatma denemesi sırasında büyük bir yangın çıktı.

NASA ısı kalkanı nasıl çalışıyor?

Gerçekleştirilecek uzay sondası görevi ile Güneş’e 6.5 milyon kilometre mesafedeki bir bölgeye gidilecek. Bunun insan yapımı bir uzay aracının ilk kez bu mesafeye gidebilmesi anlamında oldukça önemli olduğunun altı çiziliyor. Merkür gezegeninin bile güneşe yaklaşık 47 milyon kilometre mesafede olduğunu not olarak düşelim. Tabii ki devasa ateş topuna bu kadar yaklaşılabilmesi için NASA, ısı kalkanlarına ciddi geliştirmeler yapılmış durumda.

Termal Koruma Sistemi olarak adlandırılan teknoloji için hafif karbonlu bir köpük çekirdeği taşıyan yuvarlar karbon-karbon kompozitler kullanılıyor. Ek olarak, Güneş enerjisinin uzay aracından mümkün olduğunca yansıtılması için bu kompozitler, özel olarak formüle edilmiş beyaz bir kaplama ile korunuyor. Bu kalkan sayesinde uzay aracının çekirdeğinin 1,370 dereceye varan sıcaklardan korunması mümkün hale geliyor. Ayrıca, kalkanın görevini yerine getirmesi ile araçtaki aletlerin 30 derece gibi sorun yaratmayacak bir sıcaklıkta kalacağı ifade ediliyor. Kısacası, kalkanın ön tarafı ciddi anlamda sıcak olsa da kalkanın arkasında her şey yolunda olacak.

Uzay aracı ile asteroit çarpışacak!

Asteroit yönlendirme testleri ile dünyamıza çarpması muhtemel olan asteroitlerin yönleri değiştirilecek. Asteroit yönlendirme testleri, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından geliştirilen bir uzay aracı ile izlenecek.

Sonbahar 2017 döneminde testleri gerçekleştirilen Termal Koruma Sistemi, aylar sonra ilk kez bir uzay sondasına (ki kendisinin adı Parker Güneş Sondası, monte edilmiş olacak ve her şey planlandığı gibi giderse Ağustos ayında insanlık adına önemli bir adım atılmış olacak. Uzay ve Güneş hakkında çok daha fazlasını öğrenmek adına bu gelişme kesinlikle heyecan verici.

https://shiftdelete.net/nasa-isi-kalkani-ile-gunes-e-dokunacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri