NASA asteroid açıklaması ile gündemde

  • 24 Ekim 2019
  • 90 kez görüntülendi.
NASA asteroid açıklaması ile gündemde

NASA, geçen eylül ayında ESA ile ortak bir çalışma başlatmaya karar verdiğini açıklamıştı. NASA ve ESA, Dünya’yı tehlikeli olabilecek asteroidlerden korumak için güç birliği yapmaya karar verdi. Aradan geçen kısa sürenin ardından NASA asteroid açıklaması ile dikkatleri tekrar üzerine çekti.

NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti!

NASA ve ESA Dünya’yı tehlikeli asteroidlerden korumak için proje başlattı. Uzun soluklu olan bu projede uzay araçları asteroidle çarpıştırılacak. Dünya korunacak…

NASA asteroid açıklaması yaptı

NASA asteroid açıklaması ile 21 Kasım günü, 650 metre genişliğindeki bir asteroidin Dünya’ya yakın bir mesafeden geçeceğini duyurdu. 481394 2006 SF6 adındaki asteroid, yaklaşık 29.000 km/s hız ile bizi teğet geçecek. NASA yaptığı açıklamada, asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin düşük olduğunun altını çizdi. Ancak, burada Yarkovsky etkisi öne çıkıyor.

Bilim insanları bu etki ile asteroidin Dünya’ya beklenenden daha yakın mesafede geçebileceğine dikkat çekti. Bu arada Güneş tarafından yayılan radyasyonun asteroid yörüngesini değiştirmesine Yarkovsky etkisi dendiğinin de altını çizelim.

NASA’nın açıklamalarına göre, yüz binlerce küçük asteroid, Dünya’mıza yakın mesafeden geçip gidiyor. Ancak, bir asteroidin tehlikeli sayılabilmesi için 35 metreden büyük olması gerekiyor. 21 Kasım’da gelmesi beklenen asteroid de 650 metrelik genişliği ile bu tehlike sınırlarını aşıyor diyebiliriz.

21 Kasım günü geldiğinde asteroid Dünya çevresinde nasıl seyrettiğini hep birlikte göreceğiz.

https://shiftdelete.net/nasa-dunyayi-uyardi-astreoid-geliyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri