Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lyrid meteor yağmuru başladı!

Lyrid meteor yağmuru, 22 Nisan tarihinde zirve noktasına ulaşıyor. Bu yılki Lyrid meteor yağmuru ile 10-20 adet meteor görmek mümkün olacak. Lyrid meteor yağmuru, adete görsel şov sunacak.

  • 22 Nisan 2018
  • 76 kez görüntülendi.
Lyrid meteor yağmuru başladı!

Lyrid meteor yağmuru, 22 Nisan tarihinde zirve noktasına ulaşıyor. Bu yılki Lyrid meteor yağmuru ile 10-20 adet meteor görmek mümkün olacak.

Lyrid meteor yağmuru görsel şov sunacak

Meteor yağmurları, gökyüzü araştırmacıları için adeta bir görsel şov sunuyor. Meteor yağmurlarının tarih ve saati genellikle net olarak tahmin edilemese de Lyrid 2000 yıldan fazla süredir gözlemlenebiliyor. Aslında 16 Nisan’da başlayan bu özel meteor yağmuru, 22 Nisan tarihinde en yoğun noktasına ulaşacak. EarthSky’ın bildirisine göre Pazar günü sabah erken saatlerinde meteor yağmuru net bir şekilde gözlemlenebilecek. Yağmurun en net Kuzey Yarımküre’den görülebileceği belirtiliyor.

Meteor yağmuru zirve noktasındayken, 10-20 adet muhteşem parlaklıkta iz görmek mümkün olacak. Geçmişte bazı Lyrid olaylarında, bir saat boyunca 100 meteorun ortaya çıkmasıyla birlikte “Lyrid patlamaları” gözlemlenmişti. Yaklaşık 60 yılda bir ortaya çıkan bu patlama durumunun, bu seferki olayda gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.

25 Nisan’da bitecek olan meteor yağmurunu görebilmek için biraz da şansa ihtiyaç var. Hava durumunun bulutlu olmaması, şehir ışıklarından uzakta olunması ve mümkünse yüksek bir tepede olunması meteor yağurunu görmeyi kolaylaştıracak.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/lyrid-meteor-yagmuru-basladi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik