Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Klavyeler klozetten daha kirli!

Klavye temizliği, hastalıklardan korunmamız için ihmal edilmemesi gereken bir konu. Bilim insanları, klavyelerin klozetlerden daha kirli olduğunu ortaya koydu. Peki klavye temizliği için ne yapmalıyız?

  • 23 Nisan 2018
  • 58 kez görüntülendi.
Klavyeler klozetten daha kirli!

Klavye temizliği, hastalıklardan korunmamız için ihmal edilmemesi gereken bir konu. Bilim insanları, klavyelerin klozetlerden daha kirli olduğunu ortaya koydu. Peki klavye temizliği için ne yapmalıyız?

Klavye temizliği her hafta yapılmalı

Avustralya’da yapılan bir araştırma, klavyelerimizin klozetlerden daha kirli olduğunu gösteriyor. Tipik bir çalışma masasının ise klozetlerden 400 kat daha kirli olduğu belirtiliyor. Özellikle ofisler, iş yerleri, hastaneler gibi ortak kullanımdaki bilgisayarlara temizlik konusunda çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Çoğu mikrobiyolog, her kullanıcının en az haftada bir kez masalarını ve klavyelerini silmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Ulusal Sağlık Araştırmaları Merkezi’ndeki (NCHR), bilgisayar kullanımından sonra mutlaka ellerin yıkanması gerektiğini belirtiyor.

Hollanda’daki bir hastanede incelemeye alınan 100 adet klavye, bu uyarıları doğrular nitelikte sonuçlar verdi. Yapılan testlerde, bu klavyelerin 95’inde streptococcus, staphylococcus ve diğer patojenler tespit edildi.

Bilgisayar temizliğinin, mikrofiber bezler ve temizlik solüsyonları kullanılarak yapılması çok önemli. Ayrıca klavyenin arasında sıkışan parçaların alınabilmesi için de basınçlı hava kullanılabilir. Benzer şekilde, akıllı telefonlarda da temizliğin yapılması gerekiyor. Gün içinde çok sık kullandığımız akıllı telefonlarımız, çok kolay bir şekilde E. coli ve Streptococcus bakterilerini toplayabiliyor.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/klavye-temizligi-ne-siklikta-yapilmali

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik