Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

  • 03 Haziran 2018
  • 45 kez görüntülendi.
Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

Facebook‘un satın alımının ardından çok hızlı bir yükseliş yaşayan Instagram, artık sosyal medya platformları arasında vazgeçilmez bir yere sahip. Instagram‘ın popülaritesinin artmasının ardından kullanıcılar arasında Instagram algoritması hakkında büyük merak oluşmuştu.

Sosyal medya fenomenleri başta olmak üzere bir çok kullanıcı algoritmanın çalışma mantığını öğrenerek daha geniş kitlelere erişmek, dolayısıyla daha fazla beğeni ve yorum almak istiyor. Konuyla ilgili merakları giderecek bir açıklama sonunda yapıldı.

Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

En güncel algoritmanın çalışma mantığını açıklayan Instagram, makine öğrenmesi temelli bir algoritmaya sahip olduklarını belirtti. Gönderilerin sıralanması üç ana maddeye göre kararlaştıran algoritma öncelikli olarak kullanıcının Instagram’a ne sıklıkla girdiğine bakıyor.

Instagram ekibi, uygulamayı her kullandığınızda ilgi alanınıza göre en iyi gönderiyi size sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.

İkinci öncelik ise daha çok etkileşim odaklı. Eğer bir profilin gönderilerine daha fazla ilgi gösterdiyseniz, o profilin gönderileri ana sayfanızda daha yukarıda gösteriliyor.

Üçüncü madde ise Instagram kullanım anlayışınıza göre şekilleniyor.

Algoritma, eğer Instagram‘da çok vakit geçiren birisi değilseniz, size ilgilerine göre en iyi içeriği sunarken Instagram‘da çok vakit geçiren kullanıcıların gördüğü gönderilerde tarih sırasına öncelik veriliyor.

Bu üç ana maddeye ek olarak Instagram ekibi tarafından yapılan açıklamada; Instagram’ın kimsenin gönderisini akıştan gizlemediği belirtiliyor.

Ayrıca işletme profili ve kişisel profiller arasında herhangi bir öncelik farkı bulunmadığını belirten Instagram takımı, bu değişikliğin kullanıcılara daha fazla etkileşim getirmeyeceğini de dile getirdi.

https://shiftdelete.net/instagram-algoritmasi-nasil-calisiyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik