Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İnsan Beyninin En Kapsamlı Haritası Çıkarıldı!

Allen Instıtute tarafından gerçekleştirilen çalışma, insan beyninin en kapsamlı haritasının çıkarılmasına zemin hazırladı. Çalışma, bundan sonraki araştırmalara kaynak oluşturacak.

  • 18 Eylül 2016
  • 423 kez görüntülendi.
İnsan Beyninin En Kapsamlı Haritası Çıkarıldı!

Nörologlar insan beyninin, gezegendeki en karmaşık kasları barındırdığını ve bu doğrultuda oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğu belirtiyorlardı.

Yıllardır süre gelen araştırmalar, insan beynine ilişkin yeterli bilgileri ortaya koyamamış, insan anatomisinin en önemli yapı taşlarından birine dair pek çok verinin saklı kalmasının önüne geçememişti.

Geçtiğimiz günlerde beyne ait 97 yeni bölüm bulan araştırmacılar, şimdiki süreçte ise beynin en kapsamlı haritasının çıkarılmasına zemin hazırladı.

Beynin gelmiş geçmiş en kapsamlı haritası

Allen Instıtute araştırmacılarının raporuna göre neredeyse bir asır öncesinden kalma dökümanların hala referans olarak kullanıldığı, kendilerinin bu anlamda bilimin yeni bir beyin haritasına ihtiyaç duyduklarını belirttikleri yer aldı.

Yayınladıkları yüksek çözünürlüklü beyin haritasının gelecek araştırmalarda kaynak olarak kullanılabileceğini dile getiren araştırmacılar, bilimin artık yeni nesil bir beyin atlasına sahip olduğunu ifade ettiler.

Enstitü, metodik histolojik boyama yöntemi ile beynin özel bölgelerine vericiler yerleştirirken, manyetik rezonans ve difüzyon tensör görüntüleme ile veri alışverişini sağladılar.

Söz konusu veriler 862 adet yapıyı görüntülü dijital atlas oluşturma kapsamında eşlendirdi. Bu aşama sonucunda bilim insanları, yüksek çözünürlüklü kapsamlı beyin haritasının oluşumunu gerçekleştirdiler.

Bilim insanları, meydana getirilen kapsamlı beyin atlasının, gelecek süreçteki ilgili araştırmalarda referans olarak kullanılabileceğinin altını çiziyorlar.

İnsan beyninin gelmiş geçmiş en kapsamlı haritasına buradan ve Allen Instıtute web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/insan-beyninin-en-kapsamli-haritasi-cikarildi-75349

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri