İkinci el araç satışına ekspertiz şartı geldi

  • 11 Ağustos 2019
  • 39 kez görüntülendi.
İkinci el araç satışına ekspertiz şartı geldi

Ülkemizde otomotiv sektörü zor günler yaşarken ikinci el piyasası önemli bir yenilikle gündemimizde. Artık ikinci el satış yapabilmek için “Yetki Belgesi” ve ekspertiz şartı aranacak. Bakalım bu şartlar hangi durumlarda geçerli olacak?

ÖTV indirimi bitti, sıfır araç satışları ne oldu?

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Temmuz ayına ait sıfır araç satışları açıklandı. Bakalım ÖTV indiriminin bitmesinden satışlar ne kadar etkilenmiş?

İkinci el araç satışına ekspertiz şartı ne zaman geçerli olacak?

Otomobillerde ÖTV indiriminin kalkmasıyla birlikte sıfır araç satışlarındaki düşüş, ikinci el piyasasını az da olsa hareketlendirdi. Bir süredir gündemde olan ekspertiz şartı ise 13 Ağustos Salı gününden itibaren zorunlu hale geliyor.

Satış için gerekli olan ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenen merkezlerden alınacakken söz konusu merkezlerin fiziki şartları, güvenlik tedbirleri ve çalışanların yetkinlikleri denetlenecek.

Test merkezlerinde kullanılan cihazların kalibrasyonunun yılda bir yapılması zorunlu hale gelirken testi yapan ustalarınsa yeterlilik belgesine sahip olması gerekecek. Ekspertiz zorunluluğu 8 yaş veya 160.000 km’ye kadar olan araçlarda aranacakken, bu şartlara uyan test merkezlerinden alınan raporlar olmaksızın noterler araç alım satımını onaylamayacak.

Peki Yetki Belgesi şartı nedir?

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik kapsamında ikinci el araç satışı yapabilmek için “Yetki Belgesi” gerekeceği belirtiliyor. Ancak bu şart araç alım satım ticareti yapmayan vatandaşı kapsamıyor.

Yani yeni yönetmelik kapsamında ikinci el otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, motosiklet ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin söz konusu yetki belgesini alması gerekiyor.

Eğer ki sizde yakın zamanda bir ikinci el bir araç satın almayı düşünüyorsanız ekspertiz belgesine ve yetki belgesine dikkat etmeyi unutmayın.

https://shiftdelete.net/ikinci-el-arac-satisina-ekspertiz-sarti-geldi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri