Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hubble teleskobunun gözünden Triangulum Galaksisi

  • 04 Şubat 2019
  • 192 kez görüntülendi.
Hubble teleskobunun gözünden Triangulum Galaksisi

Hubble teleskobu uzun süredir arızalarıyla gündeme gelse de, emektar teleskop halen işlevini yerine getirmeye devam ediyor. Bu teleskop sayesinde Samanyolu Galaksisi‘nin komşularından olan Triangulum Galaksisi göz alıcı yeni görüntüleriyle karşımıza çıktı.

Triangulum, Samanyolu ve Andromeda ile birlikte, komşu olduğumuz iki büyük galaksiden biri. Andromeda Galaksi‘si yakınımızdaki en büyük galaksi. Hatta bazı bilim insanları Triangulum’un Andromeda’nın uydusu olduğunu da iddia ediyor.

Hubble teleskobu gözüyle Triangulum Galaksisi

Hubble tarafından çekilen Triangulum görüntüsü, teleskobun tam görüş alanı tarafından yakalanan ve toplamda 19.000 ışık yılı uzaklığında spiral bir görünümden oluşuyor. Bu spiral yapı galaksinin sıra dışı bir özelliğinden ileri geliyor.

NASA uzaylıları nasıl bulacağını açıkladı!

Bir takım yürütülen çalışamalar doğrultusunda NASA, uzaylıları nasıl bulacağını açıkladı. Raporlara göre, NASA önümüzdeki yıllarda uzaylıları bulmak amacıyla çalışmalar yürütmeye başlayacak!

Triangulum sıra dışı bir şekilde düzenlenmiş bir spirale sahiptir Bin sarmallar eşit olarak dağılarak Galaksisinin görülmesini kolaylaştırıyor. Triangulum diğer Galaksilerle minimum etkileşime girmesi sebebiyle böyle bir özelliğe sahip.

Galaksinin bu yapısı, spiral özelliği bozulmadan yıldız üretimine devam etmesini de sağlıyor. Bilim insanları Triangulum üzerinde yaptıkları incelemelerle galaksilerin nasıl oluştuğuna dair cevaplar bulmayı da umuyor.

Hubble İnternet sitesinde Triangulum‘un yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını bulmak mümkün. Yine NASA tarafından paylaşılan videoda Triangulum Galaksisi’nde kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? NASA tarafından paylaşılan Triangulum görüntülerini nasıl buldunuz?Yorumlarınızı bekliyoruz.

https://shiftdelete.net/hubble-teleskobu-triangulum-galaksisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri