Güneş’in fotoğrafı çekildi! En detaylı görüntü yayınlandı

  • 31 Ocak 2020
  • 95 kez görüntülendi.
Güneş’in fotoğrafı çekildi! En detaylı görüntü yayınlandı

Yaklaşık 1.4 milyon kilometre çapıyla sistemin tek yıldızı olan Güneş’in fotoğrafı çekildi. Bu fotoğrafı diğerlerinden ayıran ise, en detaylı görüntünün ortaya çıkması oldu. Inouye Güneş Teleskobu ile çekilen fotoğraf ile Güneş’in detayları da ortaya çıktı.

SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor

Elon Musk SpaceX astronotları için tarihi bir görevin hazırlığını yapıyor. İki astronot Crew Dragon’la uzaya gönderilecek. ABD uzay uçuşları açısından yeni bir dönem başlayacak.

Güneş’in fotoğrafı yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Hawaii eyaletinde bulunan Inouye Güneş Teleskobu ile çekilen Güneş’in fotoğrafı, şimdiye kadarki en detaylı görüntüyü ortaya çıkardı. Fotoğrafa göre, Güneş’in yüzeyinin orta kısmında parlak granül bir yapı bulunuyor. Bu yapının Fransa’nın yüz ölçümü ile aynı büyüklükte olduğu söylendi.

Dünya‘dan yaklaşık 149 milyon kilometre uzakta olan yıldızımızın hücre benzeri bir yapıda olması da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Konuyla ilgili projenin yöneticilerinden Thomas Rimmele de bir açıklama yaptı ve Güneş’in aslında daha ufak yapılardan oluştuğunun anlaşıldığına dikkat çekti. Daha öncesinde tek bir yapı olduğu düşünülüyordu.

Bu arada fotoğrafı çeken teleskop da en iyi gözlem aracından 2 kat daha detaylı görüntüler alabilmesiyle biliniyor. Teleskop, Hawaii’nin Maui adasındaki 3.000 metrelik bir yanardağda kurulan DKIST isimli tesiste yer alıyor.

https://shiftdelete.net/gunes-fotografi-cekildi-en-detayli-goruntu-yayinlandi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri