Google, Android cihazınız ile sizi takip ediyor!

Google, Android cihazınızın konum servislerini kapatsanız bile kendilerine konum bilginizin gönderildiğini doğrulamış durumda.

  • 22 Kasım 2017
  • 369 kez görüntülendi.
Google, Android cihazınız ile sizi takip ediyor!

Google, Android cihazınızın konum servislerini kapatsanız bile kendilerine konum bilginizin gönderildiğini doğrulamış durumda. Gizliliğinizi önem veriyorsanız bu yeni gelişme canınızı sıkabilir.

Android konum servisleri kapanmıyor!

Quartz tarafından yapılan araştırma ile ortaya çıkan bu durumun cihazda SIM kart takılı değilken ve herhangi bir uygulama kurulu değilken bile devam ettiği ifade ediliyor. En yakın baz istasyonunun adresini bulan servis, 400 metre çapındaki bir alanda yaklaşık konumunuzu tespit edebiliyor. Hücresel veri yoksa da cihaz Wi-Fi bağlantısı kurduğunuzda konumunuz yine gönderilebiliyor.

Google, bu yılın Ocak ayında mesaj dağıtımının hız ve performansını daha da artırmak için Cell ID kodlarını ek bir sinyal olarak kullanmaya başladıklarını söylüyor. Öte yandan, Cell ID’nin ağ senkronizasyon sistemine dahil edilmediğinin altı çiziliyor. Verilerin ıskartaya çıkarıldığı ve Cell ID istenmemek üzere güncelleme yapıldığı da paylaşılan bilgiler arasında.

Konum Servisleri’nin bildirimleri ve mesajları kontrol eden sistemden apayrı olduğu, bundan dolayı da çıkış şansı olmadığı belirtiliyor. Kısacası konum bilgilerinin paylaşılmamasının tek yolu hücresel bağlantı veya Wi-Fi olmayan bir yerde olmanız.

Bu bilginin Google sunucularına gitmesi, konumunuzun tespit edilerek buna göre hedeflendirilmiş reklamlara maruz kalmanız açısından da sıkıntılı bir durum. Şirket bu bilgiyi bu amaçla kullanmadığını söylese de sonuçta kullanıcıların içine kurt düşmüş durumda.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri