Google açıkladı: “Android daha güvenli”

  • 02 Nisan 2019
  • 173 kez görüntülendi.
Google açıkladı: “Android daha güvenli”

Teknoloji devi Google, Android için beşinci yıl güvenlik ve gizlilik raporunu yayınladı. Raporda ilginç bilgilere yer verildi. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Google Maps’ten 1 Nisan şakası!

Google Maps veya diğer adıyla Haritalar uygulamasında her yıl olduğu gibi bu yılda 1 Nisan şakasına yer verildi. İşte Google Maps 1 Nisan şakasının detayları!

Android güvenli mi?

Teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Google, sahibi olduğu Android ile ilgili güvenlik ve gizlilik raporunu yayınladı. Potansiyel zararlı uygulama indirmelerindeki artışa rağmen tık sahtekarlığı artık “Potansiyel Zararlı Uygulamalar” kategorisine dahil edildiğinde Google “Android ekosisteminin genel kullanıcı güvenliği iyileştirildi” diyerek iyimser bir sonuç ortaya koydu.

Daha spesifik baktığımızda Google Play Store‘dan indirilen potansiyel zararlı uygulamaların yüzdesi 2017 yılında yüzde 0.02 iken 2018 yılında bu oran yüzde 0.04‘e yükseldi. Yayınlanan raporda “Bu istatistiklerden tıklama sahtekarlığı rakamlarını kaldırdığımız takdirde, Google Play Store’daki potansiyel zararlı uygulamaların oranı yılda yüzde 31 azaldı. Bu mobil platformumuzu daha güvenli bir hale getirdi.” diyor.

Google, dünya çapında iki milyardan fazla Android cihazı güven altında tutmak istediklerini belirtiyor. Bunun kolay bir iş olmadığını belirten şirket, bunun için gerekli önlemleri aldıklarını belirtiyor. Buna göre 2017 yılında piyasaya sürülen yapay zekaya sahip Google Play Protect ile günde elli milyondan fazla uygulama üzerindeki güvenlik açıkları sürekli olarak taranıyor. 2018 yılında Google, Google Play Protect’in makine öğrenmesi yeteneklerini geliştirmeye devam etti.

Diğer istatistikler, potansiyel zararlı uygulamaların mağazaya yüklenmesindeki düşüşü gösteriyor. 2018 yılında Google Play Store’daki uygulamaların yüzde 0.45′i zararlı içerik barındırırken bu oran 2017 yılında yüzde 0.56′ydı. Şirket bunu, Google Play Protect’in başarısı olarak görüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce mobil platformlar yeterince güvenli mi? Yorumlarda belirtiniz.

https://shiftdelete.net/google-acikladi-android-daha-guvenli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri