Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik

Facebook topluluk kuralları için önemli bir değişikliğe gitti. Facebook’ta paylaşılanlar artık daha sıkı bir denetimden geçecek. İşte yeni Facebook topluluk kuralları!

  • 24 Nisan 2018
  • 165 kez görüntülendi.
Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik

Facebook, veri skandalı sonrası hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook şimdi de şirket için uygulama kılavuzlarını yayınladı ve itirazda bulunma süreçlerini genişletttiğini duyurdu. Peki, Facebook topluluk kuralları için yapılan önemli değişiklikler neler?

Facebook’un şirket içi kılavuzları, insanların incelikli meselelerde çizgiyi nerede çektiğini anlamalarına yardımcı olacak.

Facebook’taki içerik politikaları ekibi, firmanın Topluluk Standartlarını geliştirmekten sorumlu. Bu ekipte aralarında terörizm, nefret söylemi ve çocukların emniyeti gibi konularda uzmanların da bulunduğu, dünyanın dört bir yanındaki 11 ofiste çalışanlar yer alıyor.

Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik

Bu standartların temelinde bulunan emniyet, ifade ve eşitlik ilkeleri ise şimdiye kadar değişmedi ve bundan sonra da değişmeyecek. Sohbet başlatmak ve bağlantı kurmak için insanlar güvende olduklarını bilmeliler. Facebook aynı zamanda insanların fikirlerini serbestçe ifade edebilecekleri bir yer olmaya devam edecek.

Facebook’un Topluluk Standartları’nı ihlal edebilecek gönderileri, resimleri veya diğer içerikleri belirlemek için yapay zekâdan ve topluluktan gelen raporlardan birlikte faydalanılıyor.

Bu raporlar 40’tan fazla dilde 7/24 çalışan Topluluk Operasyonları ekibimizin üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Şu anda 7.500 içerik değerlendiricimiz bulunuyor ve bu, geçen yıl aynı zamana oranla %40 daha fazla kişi anlamına geliyor.

Önümüzdeki yıl boyunca insanların Facebook’un kararlarına olan itirazda bulunmasına imkân tanıyan yeni yollar geliştirilecek. Bunun ilk adımı olarak çıplaklık/cinsel aktivite, nefret söylemi ve görsel şiddet nedeniyle kaldırılan gönderilere itirazda bulunma imkânını hayata geçirilecek.

Eğer bir fotoğraf, video ya da paylaşım Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldıysa konuyla ilgili bilgilendirileceksiniz ve size, ek değerlendirme talep etme seçeneği sunulacak.

Bunu, Topluluk Operasyonları ekibimizin genelde 24 saat içerisinde sonuçlanan (her zaman gerçek bir kişi tarafından yapılan) değerlendirmesi takip edecek.

Eğer hata yaptıysak sizi bilgilendireceğiz ve gönderileriniz, fotoğraflarınız veya diğer içerikleriniz tekrar yayına alınacak.

Facebook, bu süreci daha fazla ihlal türünü destekleyerek, insanlara doğru kararı vermemize yardımcı olacak daha fazla bağlam sunma imkânı tanıyarak ve sadece kaldırılan içerikler için değil, rapor edilmiş ancak kaldırılmamış içerikler için de kullanıma sunarak daha da geliştirmek için çalışıyor.

Facebook’un yaptığı bu hamleler çok yerinde görünüyor. Bakalım kullanıcıların Facebook’a olan güveni yeniden eskisi gibi olacak mı?

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/facebook-topluluk-kurallari-icin-onemli-degisiklik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri