ESA Güneş misyonu Solar Orbiter fırlatıldı

  • 11 Şubat 2020
  • 246 kez görüntülendi.
ESA Güneş misyonu Solar Orbiter fırlatıldı

Güneş hakkında bildiklerimizi bir adım öteye taşıyacak olan Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESA) aracı fırlatıldı. ESA Güneş misyonu Solar Orbiter,  Güneş’in kutuplarını yakından görüntüleyecek. Bu misyonla birlikte Güneş Fiziği alanında önemli keşiflere imza atılması bekleniyor.

Fırlatma işlemi Florida’daki Cape Canaveral Üssü‘nden Türkiye saati ile (TSİ) 07.03’te gerçekleştirildi. Solar Orbiter projesi her ne kadar ESA tarafından hayata geçirilse de Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin de (NASA) programda katkıları bulunuyor.

Kadın astronot rekor kırdı! Uzay tarihine geçti

NASA astronot Christina Koch, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aralıksız geçirdiği gün sayısı ile bir rekora imza attı. Kadın astronot Koch, adını uzay tarihine yazdırmayı başardı.

ESA Güneş misyonu Solar Orbiter yola çıktı

Solar Orbiter, görev boyunca yararlanacağı 10 bilimsel aracı da beraberinde götürdü. Güneş yörüngesine ulaşması 3 yıl sürecek olan araç, yıldızın 42 milyon kilometre yakınına kadar gidecek. Bu da, Güneş’e en yakın gezegen Merkür‘den daha yakın bir mesafeye tekabül ediyor. Solar Orbiter, Güneş’in dayanılmaz sıcaklığına karşı titanyum zırhı sayesinde gözlem yapacak.

Misyonun amacı, Güneş’in kutuplarını ve manyetik hareketlerini yakından gözlemek. Ayrıca Güneş’in atmosferi, Güneş rüzgarları ve heliosfer hakkında da daha detaylı bilgi toplaması hedefleniyor.

Spacecraft Separation!🚀—>🛰️#SolarOrbiter has separated from the rocket. It is now flying on its own#WeAreAllSolarOrbiters pic.twitter.com/bHUfB2HHpy

— ESA Operations (@esaoperations) February 10, 2020

Parker Solar Probe’dan farkı ne?

NASA, 2018’de Güneş’in korona tabakasını (en dış katman) gözlemek misyonuyla Parker Güneş Keşif Uydusu programını başlatmıştı. Güneş’e 18,6 milyon kilometre mesafede duran Parker, 2025 yılına kadar Güneş’in 6 milyon kilometre yakınına ulaşarak bir rekora imza atması bekleniyor.

Solar Orbiter ise Güneş’e Parker kadar yaklaşmayacak; kutuplarına yaklaşarak buralardan görüntüler kaydeden ilk uydu olacak. ESA‘da görevli bilim direktörü Gunther Hasinger, “Her enstrüman farklı bir melodi işliyor, ancak birlikte Güneş’in senfonisini canlandıracaklar.” ifadesini kullandı.

From Earth to the Sun: the journey of @ESASolarOrbiter
✅launch
✅separation
✅solar array deployment
◻️instrument boom & antennas deployment
◻️gravity assist flybys at Venus & Earth
◻️operational orbit to study the #Sun up close#WeAreAllSolarOrbiters
📽️https://t.co/Lp82TGJdaV pic.twitter.com/mgnZUfrTmI

— ESA Science (@esascience) February 10, 2020

Solar Orbiter hakkında bilmemiz gerekenler

Avrupa‘da üretildi. Fırlatma işlemi NASA tarafından yapıldı. 600 derece sıcaklıklara karşı özel ısı kalkanıyla korunuyor. Güneş’e Merkür’den daha yakın olacak. İlk olarak 2022 yılında Güneş ile yakından ‘tanışacak’. Her altı ayda bir Güneş’e daha da yaklaşacak. Bilimsel görev süresi 5 ila 9 yıl olarak hesaplandı.

Türk Bilim Üssü, Göktürk uydusu ile fotoğraflandı!

Geçtiğimiz Şubat ayında Horseshoe Adası’nda kurulan Geçiçi Türk Bilim Üssü, Göktürk 1 uydusu ile görüntülendi. İşte Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un paylaşımı!

https://shiftdelete.net/esa-gunes-misyonu-solar-orbiter-firlatildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri