Enerji Bakanı’ndan yerli otomobil şarj açıklaması!

  • 21 Ocak 2020
  • 19 kez görüntülendi.
Enerji Bakanı’ndan yerli otomobil şarj açıklaması!

Bugün katıldığı bir programda ülke ve dünya gündemini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2022 – 2023 yıllarında yollarda görmeye başlayacağımız yerli otomobil hakkında da açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobil yurt dışında sergilenecek! İşte tarih

Yerli otomobil konusunda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, otomobilin yurt dışında da tanınması isteniyor. Bu kapsamda yerli otomobil MWC 2020’de Turkcell standında olacak.

Enerji Bakanı: Türkiye’de elektrikli araç sayısı 1 milyonu geçecek!

Dönmez’e göre 2030’lu yıllarda Türkiye’de 1 milyondan fazla elektrikli otomobil olması bekleniyor. Bu otomobillerin şarj sırasında oluşturacağı elektrik ihtiyacını karşılamak için şebeke hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Bakan Dönmez, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile birlikte çalıştıklarını ile getirdi.

Standart veya diğer adıyla yavaş şarj istasyonlarının şebekeye büyük bir etkisinin olmayacağını belirten Bakan Fatih Dönmez, söz konusu hızlı şarj istasyonları olduğunda lokasyonun önem kazandığını belirterek konuyu şu şekilde açıkladı;

Hızlı şarj istasyonlarının olduğu yerlerde şebekeyi saatlik olarak 50-100 kilovat yüklemeniz gerekiyor. Bu kapasiteler üretim tarafında arz güvenliği için problem değil. Problem, şarj istasyonu kurulmak istenen noktadaki şebekenin altyapısında olabilir ki bu da bir planlama gerektiriyor.

Yerli otomobil şarj istasyonları için planlamalar yapılıyor!

Bu tarihe kadar dağıtım şebekesine etkilerini değerlendirdikten sonra 1 milyon adet şarj istasyonunun yavaş, orta ve hızlı olmak üzere kurulması hedefleniyor. TOGG’un sadece büyük şehirlerden değil, Anadolu ve kırsaldan da yoğun talep gördüğü vurgulanıyor. Bu nedenle istasyonlar, en ücra beldelerde bile olmalı.

Şarj istasyonlarına araç plakalarının tanımlı olabileceğini ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde bu hizmet alındığında faturanın düzenli olarak plakaya bağlı bir hesaba gönderileceği sistemlerin hayata geçirilebileceğini dile getiren Bakan Dönmez, akaryakıt istasyonlarının da elektrikli şarj istasyonu kurmak için hazır olduğunu belirtti.

“Biz istasyonlara bunlar için izin verdik. Hatta bazı ilçelerde akaryakıt istasyonlarının şarj istasyonu bulundurmasını belki de zorunlu tutacağız. Serbest girişimci gelip, ‘şarj istasyonu kuracağım’ demediyse o bölgede, biz de akaryakıt istasyonlarına bunu kamu hizmeti olarak görmelerini söyleyeceğiz ama bu hizmetin tabii bir karşılığı olacak. Bir kar merkezi olarak da değerlendirilebilir. Bunun dışında alışveriş merkezlerinde, dinlenme tesislerinde araçlar şarj edilebilecek.”

Yerli otomobil şarj istasyonları hakkında sizin beklentileriniz neler?

https://shiftdelete.net/enerji-bakani-yerli-otomobil-sarj-aciklamasi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri