Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

En sevimli robot Honda Asimo emekliye ayrılıyor

  • 01 Temmuz 2018
  • 93 kez görüntülendi.
En sevimli robot Honda Asimo emekliye ayrılıyor

İnsansı robot denilince ilk akla gelen isim olan Honda Asimo, 18 yıllık maceranın sonuna geldi. Honda tarafından yapılan açıklamaya göre Asimo artık geliştirilmeyecek. İşte detaylar.

Alibaba kargolarını robotlar getirecek!

Alışveriş devi Alibaba, kargo ve taşımacılık alanında müşterilerini memnun etmeye devam ediyor. Alibaba sürücüsüz araçları ile kullanıcılarının kapısına kadar kargolarını taşıyacak!

Honda Asimo 18 yaşında geliştirilmeyi durduruldu!

Honda’nın sevimli insansı robotu Asimo, şirket tarafından yapılan açıklamayla artık emekliye ayrıldı. Deneysel modellerinin 80’li yıllarda geliştirilmeye başlandığı Asimo’nun ilk yürüyebilen hali ise 2000 yılında görücüye çıkmıştı.

“Advanced Step in Innovative Mobility” (Yenilikçi Mobilitede İleri Adım) adından gelen Asimo, iki ayağı üzerinde yürüyebiliyor, hareket eden birden fazla nesneyi algılayabiliyor, mesafeler konusunda doğru tahminlerde bulunması, sesli komutları anlaması ve yorumlayabilmesiyle otonom olarak hareket edebiliyor oluşu en çok dikkat çeken yanlarıydı.

1.30 metre uzunluğunda ve 54 kilogram ağırlığında olan robot, 51.8 V Lityum-iyon piliyle 1 saat boyunca çalışabiliyor. Son büyük güncellemesini 2011 yılında alan Asimo, otonom hareket ve yapay zeka desteği için elden geçirilmişti.

O günden bugüne hiç bir önemli geliştirme yapılmayan robot, 18 yıllık hayatı boyunca medyaya da birçok kez konu olmuştu. İnsanların gözü önünde ilk defa 2005 yılında yürüyen Asimo, Obama ile futbol oynamış, şov gösterilerine katılmış, merdiven çıkmış ve dans bile etmişti.

Honda Asimo teknolojisi ise hasta bakımı ve ulaştırma gibi alanlarda kullanılmaya devam edilecek. Bunun yanı sıra Asimo’da kullanılan teknolojileri farklı araçlarda görmeye devam edebileceğiz.

Honda Asimo hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://shiftdelete.net/en-sevimli-robot-honda-asimo-emekliye-ayriliyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri