Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak!

  • 27 Ocak 2020
  • 135 kez görüntülendi.
Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak!

Uzay çağının başladığı 1950‘lerden bu yana binlerce roket fırlatıldı, birçok uydu gönderildi. Roketlerden geriye enkazlar kaldı, kullanım dışı uydular da mevcut ve bunların hepsi adeta bir çöplük oluşturdu. Şimdi ise Dünya uzay çöpleri gibi bir tehditle karşı karşıya. Bunun için önlem amaçlı bir çalışma başlatıldı. Uzay çöplüğü tehdidinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Washington merkezli Tethers Unlimited adlı şirket, Terminator Tape olarak bilinen bir alet geliştirdi. Bu alet, yaklaşık 70 metrelik elektriksel iletken bant içeriyor. Bant sayesinde uyduların sürtünme kuvveti artırılıyor ve uydunun Dünya’ya düşmesi sağlanıyor.

Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı!

Japonya merkezli otomobil üreticisi Lexus Ay aracı tasarımlarını görücüye çıkardı. Lexus’un Ay aracı tasarımları uzay tutkunlarını oldukça heyecanlandıracak türden.

Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak!

Dizüstü bilgisayar büyüklüğündeki Terminator Tape, Haziran 2019’da SpaceX‘in Falcon Heavy roketiyle uzaya gönderildi. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından geliştirilen Prox-1‘e yerleştirilen cihaz, Eylül 2019’da aktif hale getirildi.

70 metrelik iletken bandını serbest bırakan alet, uyduların Dünya‘ya düşmesini sağladı. Tethers Unlimited CEO’su Rob Hoyt, Terminator Tape’in uzay çöplerini temizlemede önemli bir görev üstlenebileceğini söylüyor.

Şirket, başarılı testlerin ardından diğer havacılık firmalarıyla iş birliği yapmak istiyor. Hoyt ayrıca, Termanitor Tape’in hafif ve düşük maliyetli teknoloji olduğunu da belirtti.

NASA 2020 Mars görevi için hazırlıklara başladı

NASA 2020 Mars görevi kapsamında bu yıl Mars 2020 keşif aracı Kızıl Gezegen’e gönderilecek. Keşif aracı, bazı önemli teknolojileri bünyesinde barındırıyor…

https://shiftdelete.net/dunya-uzay-coplugu-tehdidinden-kurtulacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri