Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dünya nüfusu için korkutucu tahmin: 2050’de 10 milyar!

  • 11 Temmuz 2018
  • 99 kez görüntülendi.
Dünya nüfusu için korkutucu tahmin: 2050’de 10 milyar!

Dünya nüfusu her geçen gün hızla artarken, yeni tahminler yayınlandı. Bu kapsamda her yıl ortalama 84 milyon arttığı görülen dünya nüfusunun, 2050 yılında 10 milyar, yüzyıl sonunda ise 11,2 milyara yükseleceği tahmin ediliyor.

Kravat takmak beyne zararlı mı?

Kravat takmak, günümüz kurumsal çalışma hayatının olmazsa olmazları arasında görülüyor. Ancak kravat takmak, sağlık sorunlarına neden olarak, çalışan verimliliğini düşürebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, hali hazırda yakaşık 7,7 milyar olan dünya nüfusunda hızlı artışların, 1950’li yıllardan sonra başladığı ve ortalama her 12 yılda bir dünya nüfüsuna bir milyardan fazla insan eklendiği açıklandı.

Dünya nüfusu için en büyük artışı Afrika kıtası sağlayacak!

Bu kapsamda dünya nüfusuna 2017 – 2050 yılları arasında dünya nüfusuna 2,2 milyar kişinin ekleneceği tahmin ediliyor. Nüfusa en büyük katkının 1,3 milyar insan ile Afrika kıtasından, 750 milyon insan ile Asya’dan olması bekleniyor.

Asya’nın ardından dünya nüfusu için en büyük artışının görüldüğü bölgeler Latin Amerika, Karayipler bölgesi, Kuzey Amerika ve Okyanusya olacak. Ayrıca, bu artış beklentisinin yanı sıra 51 ülke ve bölgede nüfusun azalması bekleniyor.

Nüfusta azalmanın Avrupa kıtasında yaşanması beklenitor. Ayrıca Hindistan, Nijerya, Kongo, Pakistan, Etiyopya, Tanzanya, ABD, Uganda ve Endonezya olmak üzere 2050 yılında 9 ülkenin dünya nüfusunun yarısını oluşturması bekleniyor.

Türkiye nüfusu için 2050 tahmini: 93,5 milyon!

Türkiye’ye baktığımızda ise şu anda ülkemizde, 85 milyondan fazla insan bulunuyor. Ortalama insan yaşının 30 olduğu Türkiye’de, nüfusun yüzde 25’i 15 yaşının altındayken, yüzde 8’i ise 65 yaş üstünde.

Türkiye için 2050 öngörüsü, nüfusun 93,5 milyon civarına çıkacağı yönünde. En kalabalık dönemine ulaşacak olan Türkiye’de, yaşlı nüfusun payının yüzde 28, 15 yaş altı nüfusun ise azalarak yüzde 16 seviyesine düşeceği düşünülüyor.

https://shiftdelete.net/dunya-nufusu-icin-korkutucu-tahmin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri