Dev asteroit Dünyaya çarpabilir uyarısı!

  • 31 Ocak 2020
  • 111 kez görüntülendi.
Dev asteroit Dünyaya çarpabilir uyarısı!

Daha önce defalarca duyduğumuz “Bir asteroit Dünya’ya yaklaşıyor” benzeri açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Bir uzman, “Dev asteroit Dünyaya çarpabilir” uyarısı yaparak korkutan durumu gözler önüne serdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir kilometrenin üzerinde boyuta sahip ve Dünya’ya yakın bulunan gök cisimlerini keşfetme konusunda yüzde 90 oranında başarılı. Bu da henüz tespit edilmemiş yüzde 10 oranında tehlikeli asteroitlerin varlığına işaret ediyor.

Hubble Uzay Teleskobu’nun cihazı satışta! El yakıyor

1990’da Discovery uzay mekiği ile Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu cihazı satışa çıkarıldı. İşte eBay üzerinden satışa sunulan cihazın fiyatı.

“Dev asteroit Dünya’ya çarpabilir” uyarısı

Dave McKee isimli veri bilimcisi, Rusya’nın Çelyabinsk şehrine düşen asteroide dikkati çekti. Bennu ve Apothis gibi asteroitlerden değil, hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız asteroidlerden korkmamız gerektiğini söyledi.

2013’te düşen 20 metrelik söz konusu asteroit, pencerelerin parçalanmasına ve binden fazla insanın yaralanmasına neden olmuştu. Uzmanlar, bu olayı tahmin edememişlerdi. Dolayısıyla gelecekte Dünya’nın daha yıkıcı bir asteroit çarpmasına sahne olacağından endişe ediliyor.

Soru-cevap sitesi Quora üzerinden açıklama yapan Dave McKee, henüz görmediğimiz önemli bir asteroidin gezegenimize düşme ihtimalinin, görmediğimizden daha yüksek olduğunu söyledi.

Bir asteroitin Dünya’ya çarpma ihtimali

Mckee, Çelyabinsk’e düşen gök taşının Dünya atmosferine girmeden önce tespit edilmediğini kaydetti. “Hiçbir şey yapmazsak, bir asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin yüzde 100 olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

NASA uzmanları, daha önce bir asteroidin gezegenimize çarpma olasılığının yüzde 100 olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Yakın-Dünya Nesne Gözlem Programı’nın desteklediği, NASA’nın da finanse ettiği Catalina Sky Survey projesinde görevli kıdemli araştırma uzmanı Greg Leonard, “Asteroit etkisiyle ölme ihtimalinin, yıldırım düşmesinden ölmekten daha az olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Halihazırda NASA’nın, OSIRIS-Rex adlı uzay aracıyla Bennu asteroidinin üzerinde araştırmalar yaptığını da hatırlatalım.

Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak

Uzay, binlerce roket ve uyduyu barındırıyor. Uzay çöplüğü sorunu da önümüzde duruyor. ABD’li şirket, bir yöntem geliştirdi: Dünya uzay çöpleri tehdidinden kurtulacak.

https://shiftdelete.net/kritik-uyari-dev-bir-asteroit-dunya-carpabilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri