Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor?

The Ocean Cleanup, 99 kilometre uzunluğundaki bariyerler ile okyanuslardaki çöpleri temizlemek adına bir proje başlattı. Prototip aşamasındaki proje deniz kirliliğine son verebilir.

  • 28 Haziran 2016
  • 432 kez görüntülendi.
Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor?

The Ocean Cleanup adlı, plastik maddeler başta olmak üzere dünya okyanuslarındaki çöpleri temizlemeyi amaçlayan sistem, yeni projesi ile okyanuslardaki kirliliğe son vermeyi amaçlıyor.

99 kilometre uzunluğundaki bariyerler yardımıyla okyanuslardaki kirli atık maddeleri ortadan kaldırmayı hedefleyen The Ocean Cleanup, 328 metre uzunluğunda bir prototip bariyer yapımında bulundu.

Deniz kirliliğine son verebilecek çözüm

Dünya genelindeki okyanuslardaki kirliliği azaltmayı ve bitirmeyi amaçlayan proje kapsamında, 328 metre uzunluğundaki bariyerler ilk etapta Kuzey Denizi’nde test edilecek.

Son derece sert koşullara sahip okyanus şartlarına uygun olarak tasarlanan bariyerlerin, ilk etapta 10 yıl içerisinde “Büyük Pasifik Çöp Paketi”ni temizlemeye odaklanacağı ifade ediliyor.

6.6 metre derinliğinde olacak bariyerlerin bölgedeki hayvan populasyonuna ise herhangi bir etkisi olmayacağının özellikle vurgulanıyor.

Ancak The University Of Hawaii’den Jeffrey Drazen, proje bitirildiğinde 99 km uzunluğunda olacak bariyerlerin bölgedeki hayvan göçlerine olumsuz yönde son derece büyük bir etki yapabileceği karşısında uyarıyor.

Ayrıca uzmanlar henüz prototip halinde olan projenin yalnızca yüzey temizliğine odaklanmasını eleştirerek, denizin derinliklerindeki çöplerin odak dışında kalacağını ifade ediyorlar.

Projenin ise ilk etapta, deniz yüzeyinde bulunan acil nitelikteki kirliliği kaldırmaya yönelik olacağı Engadget’daki haberde yer aldı.

Bariyerlerin ayrıca, biyolojik nitelikteki malzemeleri muhafaza ederek, geri dönüşümüne katkı yapacağı da belirtiliyor.

 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/okyanus-coplerini-bariyerler-toplayacak-72872

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri