Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çin yüz tanıma teknolojisi ile vatandaşları denetleyecek

  • 03 Ekim 2019
  • 16 kez görüntülendi.
Çin yüz tanıma teknolojisi ile vatandaşları denetleyecek

Çin, yüz tanıma teknolojisi alanında önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda hükümet yeni bir yöntemle kalabalık nüfusunun mobil internet kullanımlarını denetlemeyi planlıyor. Açıklanan verilere göre 850 milyon mobil internet kullanıcısına sahip Çin, bunun önüne yüz tanıma teknojisiyle geçiyor. Bir telefon numarası almak isteyen Çinli kullanıcılar artık yüz tanıma teknolojiyle bu hizmete ulaşacak.

Karanlık maddenin sırrı yüz tanıma ile çözülüyor

Yüz tanıma teknolojisi, telefonların kilidini açmak için şifre kullanmamak demek. Telefonlarımızın ekran kilidini açan bu teknoloji, karanlık madde hakkında da bize yardımcı olabilir mi?

Çin’deki Sanayi ve Enformasyon Teknoloji Bakanlığı Eylül ayının son haftasında bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, 1 Aralık’tan itibaren yeni mobil ve veri hizmetlerine başvuran kişilerin yüzleri telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları tarafından taranacak ve bu sayede hizmet alınacak.

Kontrol mekanizmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Çin, şimdi de yüz tanıma teknolojisi adı altında mobil internet kullanıcılarını hedefe aldı. Bakanlık, bu adımın vatandaşların siber haklarını ve çıkarlarını korumak için yaptığını söylüyor olsa da Çinli vatandaşlar bu karara tepkili.

Yüz tanıma teknolojisi birçok alanda kullanılıyor

Bu karara ek olarak telefon kullanıcılarının da cep telefonlarının numaralarını başka kişilere geçmesi ya da başkasının numarasını kullanma devri kapanmış oldu. Yasak olarak nitelendirilen bu adımlar, kayıt altına alınan numalaraların kime ait olduğunun saptanması için önlem amaçlı yapılıyor.

Birçok ülkedeki kullanıcılar akıllı telefonlarla alakalı kararlarda sözleşme imzalıyor. Ancak yüz tanıma teknolojisinin kullanılması bir ilk olarak tarihe geçiyor. Çin zaten, suçluları yakalamak ya da sahtekarlıkları önlemek için yapay zeka sistemlerini uzun süredir kullanıyor. Ancak bu hamlesiyle ülke gizlilik ve insan hakları konusuna farklı açıdan baktığını da bizlere kanıtlıyor.

Çin yüz tanıma teknolojisi ne kadar güvenli?

Çin elbette ilk kez bu tarz farklı adımlar atmıyor. Bir süre önce eklenen kurallara göre, operatörlerin internet siteleri üzerinden çevrim içi kayıt olan kullanıcılar, kimliklerini kanıtlamak için kısa bir video gönderiyordu. Bu yöntemleri iyi kullanan Çin, hedeflerine ulaşarak neredeyse tüm mobil cihaz kullanıcılarını tescilleyebildi.

Çin hükümetinin vatandaşlarının verilerini neredeyse her alanda topluyor olması birçok tartışmaya neden olsa da hükümet her şeyi vatandaşları için yaptığını söylüyor. Ancak bu sistemlere kayıt edilen veriler iyi korunmazsa dijital ortamdaki kayıtlı verilerin tamamı sızdırılabilir.

Mart ayında Tencent tarafından işletilen WeChat ve QQ gibi uygulamaların da karıştığı Çinli bir çok uygulamanın verileri çevrim içi sızdırılmıştı. Bu sızıntılar vatandaşların güvenlik ile ilgili endişelerinin artmasına neden olurken, Çin hükümeti dijital kayıt günlüğünden vazgeçecek gibi durmuyor.

https://shiftdelete.net/cin-yuz-tanima-teknolojisi-ile-vatandaslari-denetleyecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri