Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! 

  • 07 Şubat 2019
  • 53 kez görüntülendi.
Bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! 

Sonuçları bugün açıklanan bir araştırmaya göre, bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! Kullanıcı deneyimini izlemek için “müşteri deneyimi analiz şirketi” olan Glassbox gibi hizmetleri kullandığı ortaya çıktı.

iOS 13 ile çalışan iPhone XI tasarımları ortaya çıktı!

iPhone XI’ın tanıtılmasına daha 8 ay gibi bir süre olsa da yepyeni detaylar gelmeye devam ediyor. Şimdi de, iOS 13 ile çalışan iPhone XI renderları ortaya çıktı. İşte, iPhone 11, iOS 13 ile böyle görünecek!

Bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! 

Hollister, Air Canada, Expedia ve Hotels.com gibi uygulamalar bu çerçeveyi kullanıyor ve bazı durumlarda istemeden hassas bilgileri ortaya çıkarıyorlar.

Glassbox’tan bahsedecek olursak, oturum tekrarlama teknolojisi kullanan analitik firmalarından biridir. Şirketin hizmeti, geliştiricilerin ekranları kaydetmelerine ve kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girdiklerini incelemelerine olanak sağlar. Her dokunuş, düğmeye basma ve klavye girişi uygulama tarafından kaydedilir.

Ayrıca, araştırmayı yapan uygulama analistlerinden biri, Air Canada uygulamasının oturum tekrarlarını maskelemediğini keşfetti. Bu durum, pasaport numaraları ve kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgilerin Air Canada çalışanları tarafından kolayca görülebileceği anlamına geliyor.

Tüm uygulamalar için durum böyle olmasa da, Air Canada geçenlerde 20.000 kullanıcı profilini etkileyen bir veri ihlali yaşadı.

Bazı şirketler, uygulamaların oturum tekrar verilerini doğrudan Glassbox sunucularına geri gönderirken, bazı şirketler kendi sunucularına geri gönderir. Her iki durumda da, bu veriler maskesiz ve kolayca erişilebilir oluyor.

Hiçbiri gizlilik politikasında oturum tekrarlama teknolojisini kullanmaktan bahsetmiyor. Bu durumda kullanıcılar için büyük bir veri ihlali oluşturuyor.

Tabii ki uygulamaları kullanan geliştiriciler, tüm işletim sistemini değil yalnızca uygulamalarını takip edebilirler.

Apple, bu tür uygulamaların kullanılmasını henüz engellemedi, ancak kısa süre içinde bu analitik uygulamalarının da kullanımını engelleyeceğini düşünüyoruz.

https://shiftdelete.net/populer-ios-uygulari-ekranimizi-kaydediyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri