Bakanlıktan cep telefonu taksit sayısı için karar!

  • 21 Ocak 2020
  • 64 kez görüntülendi.
Bakanlıktan cep telefonu taksit sayısı için karar!

Kısa süre önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yönetmelik taslağı Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen onaylanmıştı. Cep telefonu taksit sayısı için bu kez Ticaret Bakanlığı cephesinden karar çıktı. Bakanlık, BDDK’nın düzenlemesine uyumlu olarak taksit sayısını düşürdü.

Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı

BDDK’nın geçen haftanın başında yayınladığı yeni yönetmelik taslağı, cep telefonu taksit sayısı sınırlaması konusunda detayları ortaya çıkarmıştı. Cep telefonu taksit sayısı düştü.

Ticaret Bakanlığı, cep telefonu taksit sayısını indirdi

“Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlandı. Böylece, perakende işletmelerin tüketicilere yönelik gerçekleştirdiği taksitli satışlardaki süre düzenlendi.

Yönetmeliğe göre fiyatı 3.500 TL’nin üzerinde olan cep telefonlarında taksit süresi 3 aya indirildi. Bildiğiniz gibi bu daha önce 6 aydı.

Ticaret Bakanlığı’nın perakende satışlar için aldığı bu karar ile birlikte BDDK’nin taksit uygulaması da desteklenmiş oldu. Bundan sonra fiyatı 3.500 TL’yi aşan herhangi bir cep telefonunu 3’ten fazla taksit ile satın almak mümkün olmayacak.

Eğer satın alınacak telefon 3.500 TL’nin altında bir fiyata sahipse, o zaman 12 taksit seçeneği kullanılabilecek.

İşte alınan o karar:

“Birinci fıkradaki süre fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan cep telefonu satışlarında üç ay, video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında altı ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında on sekiz ay olarak uygulanır.”

https://shiftdelete.net/bakanliktan-cep-telefonu-taksit-sayisi-icin-karar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri