Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından net bir şekilde fotoğraflandı!

  • 04 Şubat 2019
  • 280 kez görüntülendi.
Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından net bir şekilde fotoğraflandı!

NASA’nın 800 milyon dolarlık misyonu Asteroid Bennu, numune alıp dünyaya geri getirilmesi için kullanılan OSIRIS-REx isimli uzay aracı tarafından net bir şekilde görüntülendi!

İnsanlık tarafından incelenen en uzak cisim MU69!

Plüton kaşifi olarak nitelendirilen New Horizons isimli uzay gemisinin 2019 hedefindeki Kuiper kuşağına ait gök cismi MU69 görüntülendi!

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından fotoğraflandı!

Öncelikle Bennu’yu kısaca hatırlatmak gerekirse; bu asteroid, Dünya’ya çarpma olasılığının bulunduğu iddialarıyla insanlık için büyük risk yaratan asteroid olarak gündemdeydi.

Uzay bilimcileri tarafından son hesaplanan verilere göre, 2135 yılında Dünya’ya çok yakın bir mesafeden geçeceği fakat olası bir çarpışma riskinin bulunmadığı açıklandı. Son olarak 518.16 metre çaplı asteroid,  Chicago’nun Willis Kulesi veya New York’un Özgürlük Heykeli ile neredeyse aynı uzunlukta.

NASA’nın da 3 Aralık tarihinde canlı yayınla paylaştığı asteroidin en net fotoğrafları OSIRIS-REx tarafından yakalandı.

Uzay aracı bu görüntüleri 17 Ocak’ta, NASA’nın sürümüne göre NavCam 1 navigasyon kamerasını kullanarak Bennu’nun yüzeyinin sadece 1.6 kilometre üzerindeyken çekti. Bu kamera, OSIRIS REx’in Bennu çevresindeki yörüngesini takip etmek için kullanılıyordu.

Bennu’nun güney kutbunun iki görüntüsünü de 1/700 saniyelik bir enstantane hızı ile yakalayarak muazzam görüntüler ortaya çıkardı. Nesne düşük bir çekim alanına sahip olduğu için uzay aracına herhangi bir zarar gelmeden, yörüngesi etrafında rahatlıkla görüntülenebildi.

OSIRIS REx’in de 2023 yılında görevini tamamlayarak, Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor. Asteroid Bennu ile ilgili bu süreci de takip ederek sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

https://shiftdelete.net/asteroid-bennu-en-net-haliyle-goruntulendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri