Apple yeni yazılım güncellemeleri yayınladı!

Apple Mac, Apple TV, Apple Watch ve iPhone için uzun süredir test ettiği güncellemeleri yayınladı. Bu yazılım güncellemeleri ile acaba hangi yenilikler geliyor?

  • 28 Ocak 2018
  • 211 kez görüntülendi.
Apple yeni yazılım güncellemeleri yayınladı!

Apple Mac, Apple TV, Apple Watch ve iPhone için uzun süredir test ettiği güncellemeleri yayınladı. Bu yazılım güncellemeleri ile acaba hangi yenilikler geliyor?

Apple yeni yazılım güncellemeleri yayınladı!

Apple, yaklaşık 1.5 aydır test ettiği iOS 11.2.5, tvOS 11.2.5, macOS High Sierra 10.13.3 ve watchOS 4.2.2 güncellemelerini yayınladı. Şirket bu güncellemeleri dışında iTunes 12.7.3‘ü ve 9 Şubat’ta satışa çıkacak olan HomePod için ilk beta sürümü de yayınladı.

iOS 11.2.5

Bu güncelleme daha çok hata düzeltmeleri ve performans geliştirmelerine yönelik. iOS 11.2.5 ile birlikte podcast tabanlı sesli Siri haber raporlarına resmi destek sağlandı. Siri’ye günlük haberler sorulduğunda NPR, Fox News, CNN ve The Washington Post’taki haberleri size aktarabiliyor. Özellik sadece HomePod’un Şubat ayında piyasaya sürüleceği üç ülke olan ABD, Avustralya ve İngiltere’de kullanılabilmekte.

iOS 11.2.5 ile gelen tek önemli dışa dönük değişiklik ses denetimleri için yapılan yeni düzenleme. Apple TV gibi ses kaynaklarından birine dokunulduğunuzda sesin cihazda çalınmasına ve iPhone’dan kontrol edilmesine izin veriliyor. Güncelleme ile birlikte VoiceOver’a oynatma hedeflerini ve AirPod pil düzeyini bildirmesini sağlayan çeşitli özellikler ekleniyor.

iOS 11.2.5, mesajlar uygulaması ile gönderilen GitHub linkinin (chaiOS) iOS cihazları kilitlenmesine sebep olan açığı da kapatıyor. Bu güncelleme ile Mail, Mesajlar ve CarPlay’deki sorunları ele alan küçük geliştirmeler de yapıldı.

HomePod için ilk beta sürüm yayınlandı!

Apple, 26 Ocak tarihi itibari ile ön sipariş almaya başlayacağı HomePod için ilk beta güncellemesini yayınladı. Yeni yazılım geliştirici portalı üzerinden indirilemiyor. HomePod’a sahip olan test görevlileri tarafından kullanılabiliyor. Muhtemelen Apple’ın resmi sitesi dışındaki bazı sitelerden indirilerek HomePod sahipleri tarafından kulllanılabilecek.

Apple, stereo ses için çok odalı oynatma ve çoklu eşleştirme özelliklerinin ilk başta kullanılamayacağını açıkladı. Bu özellikler ilerideki yazılım güncellemeleri ile kullanılabilir olacak.

MacOS High Sierra 10.13.3

Apple macOS High Sierra işletim sisteminin üçüncü büyük güncellemesi olan MacOS High Sierra 10.13.3’ü yayınladı. macOS High Sierra 10.13.3, doğrudan Mac App Store‘dan veya Mac App Store’daki macOS güncellemesi bölümünden indirilebilir.

Bu güncellemede dışa dönük büyük değişiklikler yapılmadı. Güncelleme, Sistem Tercihleri’ndeki App Store menüsünün herhangi bir şifreyle açılabilmesine olanak tanıyan bir hatayı gideriyor. Bunun dışında mesajların sırasız olarak listelenmesine neden olabilecek hatayı da düzeltiyor.

Apple, MacOS Sierra ve OS X El Capitan güncellemeleri ile Meltdown and Spectre güvenlik açıklarını tamamen kapatmış oldu.

iTunes 12.7.3

Apple, iOS ve macOS’un yeni yazılımlarını yayınlamasının hemen ardından iTunes’uda güncelledi. 12.7.3 sürümü ile iTunes’a Apple’ın ilk akıllı hoparlörü olan HomePod desteği geliyor.

Dahili desteğe ek olarak iTunes’ta sunulan yeni bir AirPlay menüsü mevcut. Bu da ses akışınızın kaynağı olarak HomePod’u seçmenizi kolaylaştırıyor. HomePod’da oynatılan müziği kontrol etmek için iTunes’u kullanmak daha kolay olacak.

Pandora veya Spotify gibi üçüncü parti seçeneklerini desteklemediği için akıllı hoparlörde müziğin keyfini çıkarmak için Apple müzik aboneliğine ihtiyacınız olacak. Güncellemeyi iTunes’ta yazılım güncellemesi bölümünden yükleyebilirsiniz. Apple’ın resmi sitesinden ya da Mac App Store üzerinden indirip yüklemek de mümkün.

tvOS 11.2.5

Apple, dördüncü ve beşinci nesil Apple TV modellerinde çalışmak üzere tasarlanan işletim sistemi olan tvOS 11 için yeni bir güncelleme yayınladı.

tvOS 11.2.5, Sistem -> Yazılım Güncelleme bölümüne gidilerek Apple TV’den indirilebilir. Otomatik yazılım güncelleme ayarı aktif olan Apple TV’ler otomatik olarak tvOS 11.2.5 sürümüne yükseltilecektir.

Bu güncelleme, tvOS 11.2 ve tvOS 11.2.1’in yayınlanmasının ardından keşfedilen sorunların giderilmesi için performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerine odaklanmakta. Bu sebeple herhangi bir yenilik içermiyor.

watchOS 4.2.2

Apple, Apple Watch için küçük bir güncelleme olan watchOS 4.2.2’yi yayınladı. watchOS 4.2.2, iPhone’daki Apple Watch uygulamasından Genel -> Yazılım Güncelleme bölümünden indirilebilir. Yeni yazılımı yüklemek için, Apple Watch’un en az % 50 bataryaya sahip olması veya şarj cihazına bağlı olması gerekiyor.

watchOS 4.2.2’de herhangi bir yenilik yok. Apple’ın sürüm notlarına göre, güncelleme hata düzeltmeleri ve performans geliştirmeleri içeriyor.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/apple-yeni-yazilim-guncellemeleri-yayinladi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri