Apple iPhone kameraları için önemli patent!

  • 09 Ekim 2019
  • 98 kez görüntülendi.
Apple iPhone kameraları için önemli patent!

Apple iPhone 11 ailesi ile birlikte kamera konusunda oldukça iyi geliştirmeler sunsa da, cihaz üzerindeki kamera çıkıntısı birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Apple iPhone kameraları için bu çıkıntıyı inceltme planları yaptığı kamera patentleri ile ortaya çıktı.

iPhone 11 ailesinin Türkiye fiyatı belli oldu!

Geri sayımın başladığı model ailesinin fiyatları sonunda belli oldu. iPhone 11 Türkiye fiyatı ile birlikte iPhone 11 Pro Türkiye fiyatı ve iPhone 11 Pro Max Türkiye fiyatı da netlik kazandı…

Apple iPhone kameraları için önemli patent!

Akıllı telefon fotoğrafçılığı, özellikle de Apple, Google ve Huawei’nin amiral gemisi cihazlarında kaydedilen ilerlemelerle popülerliğini artırıyor. Apple’ın iPhone 11 serisi ile kamera konusunda ulaştığı nokta birçok kişiyi şaşırtırken, kameraların çıkıntılarının artması da kullanıcıları üzdü.

Yeni cihazların kamera özellikleri oldukça iyileştirilmiş şekilde karşımıza çıksa da, bir noktada tasarımları da olumsuz etkileyebiliyor. Bu durum için de Apple, yeni kamera patentleri ile kamerayı ne kadar gizleyebileceğini hesaplamaya başladı.

Bugün ortaya çıkan üç ve beş elemanlı ‘kırılma merceği’ ve ‘katlanmış mercek sistemi’ olarak adlandırılan yeni patentler bir prizmanın içinden yansıyan lensleri gün yüzüne çıkardı. Bu yeni prizma sistemi sayesinde de kameraların telefonun arka kısmına doğrudan yerleştirilmeleri gerekmeyecek.

Objektifler patentteki gibi konumlandırılarak optik görüntü sabitleyici ve otomatik odaklama düzenekleri dahil olmak üzere gerekli tüm donanımları ve desteklediği kamera sarsıntısının boyutunu küçültürken, sensör ve lensler arasındaki mesafeyi artırabilir.

Üç elemanlı kurulum, 80 mm ila 200 mm odak uzaklığı (35 mm eşdeğeri) arasında ve 18 ila 28 derece arasında bir görüş alanı sunabilecek. Bu da bir telefoto kamera için idealdir. Beş elemanlı kurulum odak uzaklığı ise 50 mm ila 85 mm olacak. 28 ila 41 derece arasında da manzara odaklı standart geniş kamera olarak kullanılabilecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, diğer şirketler zaten yan yana veya alt alta monte edilmiş kamera kurulumları kullanıyor. Ancak Apple, özellikle uzak zoom uygulamaları için standart ve telefoto kameralardaki net görüntüleri elde etmek istiyor. Şirketin bu patentteki sistemi kullandıktan sonra kameraları çıkıntısız bir şekilde cihaz üzerine yerleştirmesi bekleniyor. Fakat her patentte olduğu gibi bu patenti de ne zaman, hangi cihazında kullanacağı belirsiz.

https://shiftdelete.net/apple-iphone-kameralari-icin-onemli-patent

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri