Android uygulama reklamları milyonlarca kişiyi etkledi

  • 24 Aralık 2019
  • 54 kez görüntülendi.
Android uygulama reklamları milyonlarca kişiyi etkledi

Google Play Store’un kullanıcılara sağladığı uygulama çeşitliliği, zaman zaman tehlikeli olabiliyor. Zira Android uygulama reklamları olarak da bilinen birçok virüs, Android kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atıyor.

Google Play Store için sevindirici haber geldi

Google Play Store son dönemde kötü niyetli uygulamalar ile gündeme geliyor olsa da, bu kez geliştiricileri sevindiren bir gelişme yaşandı. Google Play Store arama hatası giderildi.

Android uygulama reklamları en az 4.6 milyon kişiyi etkiledi

White Ops Threat Intelligence ekibinin siber güvenlik uzmanları, 104 adet Android uygulamasında kötü amaçlı yazılımın olduğunu tespit etti. Bu yazılımların her birinde “Soraka” olarak adlandırılan bir virüs bulunuyor.

Rusça’da argo bir kelime olan Soraka, reklam virüsünün Rusya’dan yayıldığını kanıtlamıyor. Tek amacı kullanıcıların ekranına müdahale etmek olan yazılım, kendisini üreten kişiye para kazandırıyor. Bu reklamlar her an ortaya çıkabiliyor.

Soraka yazılımının yaydığı reklamların özellikle kilit ekranında çıkması, kullanıcıları çok rahatsız ediyor. Bu tarz para kazanma yöntemlerinden haberdar olmayan kişiler, sahte reklamlara tıklayabiliyor.

Soraka’nın kendisini güvenlik yazılımlarına karşı koruyabildiğini de belirtelim. Koruma programlarından kaçabilen kötü niyetli yazılım, yüksek kalitede olan yapay zekası sayesinde reklamların gösterimini planlayabiliyor.

Geçtiğimiz eylül ayından beri var olduğu tespit edilen Soraka, en az 4.6 milyon adet Android tabanlı cihaza sızmayı başardı. Dilerseniz hangi uygulamaların bu virüsü taşıdığını öğrenmek için galerimize göz atabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/android-uygulama-reklamlari-milyonlarca-kisiyi-etkiledi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri