Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akıllı telefon ile bilgisayar oyunu oynamak mümkün olabilir!

  • 12 Nisan 2019
  • 154 kez görüntülendi.
Akıllı telefon ile bilgisayar oyunu oynamak mümkün olabilir!

5G ve Google Stadia güçlerini birleştirirse oyun dünyasın tamamen değişebilir.

Samsung, Huawei, LG, One Plus gibi teknoloji devleri ardı ardına 5G özelliğine sahip telefonlarını çıkartmaya başladı.

2019’un sonlarında veya 2020’nin başlarında 5G teknolojisi ile beraber 1Gbps’a kadar internet hızlarına ulaşmamız mümkün olacak. Ve bu hızların yanında internet bağlantınız stabil de olacak. Ama bu inanılmaz hızda internet hızları ne işimize yarayacak?

5G neden gerekli?

Şu anda Netflix, 1.5Mbps stabil internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Fortnite ise akıcı bir oyun deneyimi sunabilmek için 3.5Mbps bağlantı hızını şart koşuyor. Fakat bunlar, 4G’nin maksimum hızı olan 100Mbps’ın onda biri bile değil.

Elbette her kullanıcı 4G hız sınırının sonuna kadar erişebilecek çekim gücüne sahip alanlarda oturmuyor fakat çoğu sağlayıcının hızı en azından 30Mbps hızları görebiliyor. Bu da insanlara bu hızlara kimin ihtiyacının olacağı ile ilgili soruları getiriyor.

Tabii ki film ve dizi hayranları UHD kalitesindeki filmleri daha hızlı bir şekilde indirecek, ancak bu bir “devrim yaratacak” yenilik için yeterli değil.

Devrim yaratacak” ve 5G teknolojisinden hakkıyla yararlanacak ilk hizmet muhtemelen Google Stadia olacak. Bu sayede 5G’nin tadını çıkaracak ilk kesim oyuncular olacak.

5G ile mobil oyun dünyası nasıl değişecek?

Google tarafından resmi olarak açıklanmamasına rağmen, Stadia’nın telefonlarınızda ve tabletlerinizde de çalışacağı öngörülüyor. Böylece konsollara ve PC’ye özel rekor kıran bir çok oyun, ek bir donanıma ihtiyaç duymadan, sadece 5G ve Stadia gücüyle telefonunuzda oynanabilecek.

Hem evde hem de dışarıdayken 5G’nin sunacağı yüksek hızlarla oyun oynamanız mümkün olacak. Oyuncular için daha mükemmel bir şey olabilir mi?

Ayrıca muhtemelen, telefonunuzda oyun oynarken büyük ekrana geçmek istediğinizde tek tıkla oyunu TV’ye aktarabileceksiniz.

Google Stadia akıllı telefonlar için başka ne anlam ifade ediyor?

Öncelikle Google Stadia ve 5G, birlik olmaları halinde mobil oyunlara büyük bir darbe vurabilir.

Ayrıca oyunlar tamamen bulut tarafında işlenecek olursa, telefonların işlemcilerine duyulacak ihtiyaç azalabilir. Oyun oynama gibi bir ihtiyacınız yoksa ve Photoshop alternatifi işlemci gücünden yararlanan uygulamaları kullanan bir kullanıcı değilseniz gereksiz işlemci gücüne neden ihtiyaç duyasınız ki?

Tüm bunlara baktığımızda işlemciler yerine süper özelliklere sahip ekranlar ve hoparlörler, diğer farklı özellikler daha da ön plana çıkabilir.

Fakat ülkemizde durum biraz farklı. Burada en büyük sorun mobil operatör firmalarının nasıl hareket edeceği. Şirketlerin 5G hizmeti ülkemizde kullanıma sunulduktan sonra nasıl tarifeler çıkaracağı, internet paketlerinin yeterli olup olmayacağı henüz belirsiz.

PUBG’nin yapımcısından Google Stadia’ya rakip!

Oyun dünyasına hızlı bir giriş yapan Google Stadia, dengeleri değiştirecek gibi duruyor. Şimdiden platforma yeni rakipler çıkmaya başladı. Tencent Start bunlardan biri. İşte detaylar…

Ayrıca Google Stadia, internet altyapısının yeterli olmaması nedeniyle ilk etapta ülkemizde kullanıma sunulmayacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? 5G ve Google Stadia oyun dünyasını değiştirebilir mi? Bu hizmet ülkemize gelirse kullanır mısınız? Yorumlarda belirtiniz.

https://shiftdelete.net/google-stadia-ve-5g-sektoru-tamamen-degistirebilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri